Ulazimo u Ťsušno stoljećeť

Količina vode na svijetu je ograničena: Ljudska vrsta kao i ostale vrste s kojima dijelimo planet ne mogu očekivati beskonačnu opskrbu vodom

14.8.2000.
19:39
VOYO logo


Sve više zemalja je svjesno ovog problema i pokušava razvijati nove izvore vode. Nestašica vode ne pogađa samo kontinente poput Afrike i Australije, svi kontinenti osjećaju isti problem. Voda prekriva oko 2/3 Zemljine površine, ali većina te vode je preslana za upotrebu. Samo 2.5% vode nije slano, a 2/3 neslane vode zarobljeno je u ledenjacima i glečerima. Od onog što je ostalo oko 20% se nalazi u zabijenim i nepristupačnim dijelovima. Tako ljudima ostaje na raspolaganju manje od 0.08% ukupne količine vode.

U sljedeća dva desetljeća predviđa se da će naša potrošnja vode porasti za oko 40%.
Godine 1999. UNEP (United Nations Environoment Programme) je dao izvaju prema kojoj je 200 znanstvenika iz 50 zemalja identificiralo nestašicu vode kao jedan od najvećih problema novog milieija. Danas svaka peta osoba na svijetu nema čistu vodu za piće. Također više od 30 000 djece umre, svaki dan, zbog gladi ili zbog raznih bolesti koje dobiju zbog nečiste vode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od tragičnijih primjera uništavanja voda te štetnog djelovanja na okolinu je slučaj Aralskog mora. Aralsko more u Centralnoj Aziji spadalo je među četiri najveća svjetska unutarnja mora, ali sada je pretvoreno u toksičnu pustinju. Rijeke koje su se ulijevale i punile Aralsko more, Arnu Darya i Syr Darya, preusmjerene su u pustinju zbog uzgajanja pamuka. Između 1962. i 1994.razina Aralskog mora opala je za 16 metara. Okolna regija danas ima najveću stopu mortaliteta i oboljelih od raka, što je sve posljedica nametnutih promjena.

Postoji više razloga zbog kojih je došlo do krize vodom. Prvi razlog je jednostavno porast stanovništva te želja za boljim životnim uvjetima. Vlade pokušavaju riješiti probleme nestašice vode koristeći sve više podzemne vode. Kako riješiti ovaj problem? Desalinizacija će imati bitnu ulogu u daljnjoj proizvodnji vode. Razvijat će se poljoprivedne kulture koje zahtijevaju manje vode. Klimatske promjene će vjerojatno donijeti više kiše na nekim prostorima dok će drugi dijelovi biti sve suši. Kakav će biti efekt ovakvih promjena još se ne zna. Čak ako i prebrodimo ovu krizu, dobro je podsjetiti na probleme koje odgađamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

T.J.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo