Kristali soli s meteora Zag koji je pronađen u Maroku 1998. vjerojatno su najstarija tvar ikad pronađena, kažu znanstvenici sa Sveučilišta u Manchesteru i londonskog Prirodoslovnog muzeja u časopisu Science.
Sol potječe iz razdoblja otprilike dva milijuna godina nakon što se sunčev sustav rodio iz uskovitlane prašine prije 4,6 milijardi godina, a to je utvrđeno prema tragovima koje su na stijeni ostavili plinovi pri hlapljenju.
Meteor je najvjerojatnije krhotina asteroida, a sol koja je na njemu nađena nastala je od vode, što ukazuje na to da su u sunčevom sustavu postojali uvjeti za život, barem na nekim mjestima, vrlo brzo nakon što su se počeli formirati planeti i Sunce.
- Život može opstati na temperaturi na kojoj je voda tekuća, a halit (sol) pronađen na meteoru pokazuju da je voda tekla - kaže znanstvenik Jamie Gilmour.
To, dakako, ne znači da je život doista i postojao prije 4,75 milijardi godina.
- Od uvjeta za život do pojave života dug je put - kaže kozmokemičar Gilmour, ali naglašava kako je ovo dramatično otkriće. Dosad se, naime, vjerovalo da su se svemirska tijela počela formirati u prvih 10 milijuna godina postojanja sunčevog sustava, ali sad se zna da se to dogodilo u prvih dva milijuna.