Fritz Schneider skončao je kraj Zadra davne 1945. godine. Bio je neprijateljski vojnik, ali je pokopan u označenom grobu, baš kao i 122 njegovih kolega koji se nisu vratili kući. Stari plan da se njihovi posmrtni ostaci prebace u zajedničku kosturnicu prošle se jeseni počeo ostvarivati.
"Do ekshumacije je došlo na jedan neljudski način, neprimjeren, i nitko se nikome nije najavio. Nitko nas nije nazvao ni pitao - doći ćemo, možemo li - nego smo mi to vidjeli i smatram da je to na jedan neljudski način rađeno", rekao je Marino Rados.
Prema mrtvima koji nisu njihovi najmiliji, Bokanjani su se desetljećima odnosili s pijetetom. Ekshumaciju bagerom nisu očekivali. "Mi na mrtvi dan nosimo na naše groblje, a usput donesemo i više i ostavimo kod ovih ljudi, nisu ti ljudi krivi što su ostali zarobljenici i dogodilo im se što im se dogodilo", rekao je Marjan Kanjer.
A kad su vidjeli što se dogodilo njihovim grobovima, mještani su zvali policiju.
"Utvrđeno je da je osoba koja je naručila te radove ovlaštenik njemačkog društva koje skrbi o posmrtnim ostacima njemačkih vojnika iz Drugog svjetskog rata i da ima svu potrebnu dokumentaciju iz Republike Hrvatske", rekao je glasnogovornik PU zadarske Elis Žodan.
No, Bokanjani tvrde da je razrovano najmanje jedanaest grobova na neprimjeren način i da su svi posmrtni ostaci stavljeni u jednu vreću i odvezeni u nepoznatom smjeru. Ekshumacija je obustavljena.
"Od toga je prošlo tri mjeseca, nitko nam se nije javio niti objasnio svoj čin. Da je čovjek imao pravovoljane dozvole sigurno bi nastavio s radovima, a mi ni dan danas ne znamo gdje su bačene kosti", rekao je Enio Meštrović.
Više od šest desetljeća bile su pod čepresima. Svećenik koji ih je pokapao zapisao je osobne podatke, broj ukopa i parcele, te uzrok smrti. Nakon toliko godina dio njih sad nedostaje i Bokanjani žele znati gdje su.