Strah od širenja ebole u Sjedinjenim Državama pojačao se u nedjelju nakon što su testovi pokazali da je jedna teksaška bolničarka, koja se brinula za prvog oboljelog od ebole u zemlji, pozitivna na tu smrtonosnu bolest.
Bolničarka Prezbiterijanske bolnice u Dallasu nosila je zaštitnu odjeću dok se brinula za oboljelog Thomasa Erica Duncana, koji je umro prošli tjedan. U petak u noći dobila je povišenu temperaturu pa je izolirana i podvrgnuta testiranju.
"Znali smo da bi se mogao pojaviti drugi slučaj i pripremili smo se za tu mogućnost", rekao je dr. David Lakey.
Bolničarka je prva osoba u SAD-u koja je pozitivna na ebolu, a da nije bila u zapadnoj Africi, gdje je od te bolesti umrlo više od 4000 ljudi, uglavnom u Liberiji, Sierra Leoneu i Gvineji.
Direktor Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) rekao je za CBS u nedjelju da je u bolnici vjerojatno došlo do propusta u provedbi propisanog protokola, zbog čega se bolničarka zarazila.
Duncan je umro 8. listopada, 11 dana nakon što je primljen u bolnicu. O njemu se brinulo više od 50 ljudi. Prostorija u kojoj je boravio u izolaciji se dekontaminira, a tijelo mu je kremirano.
Bolnicu se kritizira što ga je otpustila kada se prvi put pojavio 25. rujna kazavši da je bio u Liberiji i da ima visoku temperaturu. Dva dana poslije, vratio se hitnom pomoći i smješten je u izolaciju.
Nitko od desetero ljudi, koji su s njime bili u bliskom kontaktu, niti 38 ljudi koji su bili u kontaktu s njima, nema nikakve simptome, kazali su zdravstveni dužnosnici.
Teksaški dužnosnici nisu identificirali zaraženu bolničarku niti iznijeli bilo kakve podatke o njoj, no CNN je objavio da je riječ o ženi.
Dr. Anthony Fauci, direktor Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti, rekao je da je pacijentica bila u izravnom kontaktu s Duncanom. On očekuje da će CDC postrožiti protokole za brigu o oboljelima od ebole nakon tog incidenta.
CDC će također provesti testiranje kako bi potvrdio rezultate testiranja u Austinu koje je pokazalo da je bolničarka zaražena ebolom.
Njezin stan i automobil se dekontaminiraju.
Rusi se pak hvale da su već razvili tri cjepiva protiv ebole - jedan je već u fazi kliničkih ispitivanja.
"Cjepiva će biti spremna za šest mjeseci, kako bismo smanjili rizik od odbacivanja. Uz to, počeli smo raditi na posebnom lijeku za prevenciju i liječenje ove bolesti", istaknula je Veronika Skvorcova, ruska ministrica zdravstva.
Međunarodni monetarni fond, osim dosadašnjih 130 milijuna dolara, spreman je pomoći još.