ISTRAŽILI SMO /

U kojoj je fazi tužba zbog kamata u eurima i kunama?

Nova godina dužnicima u švicarskim francima donosi i nove niže kamate. Na snagu su stupile izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju koje propisuje niže rate za više od 55.000 građana koji su kredite vezali uz švicarce. Istražili smo u kojoj je fazi najavljena tužba građana koji su kredite uzimali uz promjenjivu kamatu u eurima i kunama, a za koje u Udruzi Franak tvrde da su se nezakonito mijenjale.

2.1.2014.
18:56
VOYO logo

Ono što je toliko želio prošlih godina TihomiruBiškupiću konačno se ostvaruje. Rata švicarca koja mu je zbog promjene tečaja godinama rasla sada konačno pada snagom novog Zakona. Neće se vratiti na iznos sa početka otplate, no život će Tihomirovoj obitelji ipak biti nešto lakši.

"Prije smo plaćali malo iznad 7 tisuća kuna, sada ćemo plaćati nešto malo ispod 6 tisuća kuna. Znači 1200 kuna je rasterećenje. Definitivno će pomoći, bilo bi dobro da je to malo više ono što se prije predlagalo ali će pomoći", kaže Tihomir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No Udruga Franak krenula je u novi napad na banke. Pozvali su sve dužnike u eurima i kunama da im se jave zbog nove kolektivne tužbe. Njihovi pravnici tvrde da banke s tim dužnicima nisu smjele ugovarati promjenjive kamatne stope.

"Nekih 500-tinjak ljudi se javilo, od tih 500-tinjak smo izdvojili 50 dobrih svjedoka koji definitivno imaju nezakonito ugovorene kamate", rekao je GoranAleksić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bankari tvrde da je kod promjenjivih kamata zakonski sve čisto. Podsjećaju da potrošači ne moraju snositi rizik promjenjive kamatne stope već se mogu odlučiti za fiksnu kamatu koja je viša za barem 2 postotna poena.

"Hrvatska udruga banaka naglašava da su se kamatne stope u Hrvatskoj mijenjale sukladno aktualnim zakonima, što je potvrdila i sudska praksa u Hrvatskoj, kao i slične u EU. Stoga su neutemeljene stalno ponavljane teze o tome da su promjenjive kamatne stope nezakonite ili pak da su se nezakonito mijenjale."

Banke svoje kamatne marže vezuju uz EURIBOR - prosjek kamata po kojim bankari međusobno posuđuju novac. On je sada na povijesno niskoj razini kako bi se Unija što prije oporavila. Ako teoretski EURIBOR poraste rast će i promjenjive kamate na kredite koji se vezuju uz njega.

Procjenjuje se da u Hrvatskoj postoji oko 100 tisuća građana koji su još prije 2010. digli kredite u eurima. Iz Udruge Franak smatraju da i kod njih postoji mogućnost rasta kamatnih stopa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupnih korisnika kredita sa promjenjivom kamatnom stopom u Hrvatskoj danas ima i nekoliko puta više. Većina njih od svojih primanja teško otplaćuje kredite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo