Čaša ili dvije vina posve su uobičajen dnevni ritual, kaže Kelly Beauchamp, koja preporuku britanskog parlamenta da građani barem dva dana u tjednu ne piju alkohol smatra uvredljivom.
"Svatko razuman zna koliko i zašto pije i tu ne vidim problem. Mislim da je ta preporuka suvišna", smatra Kelly.
No, britanski pubovi stalno su puni, a samo rijetki ne piju previše. Čak trećina oboljelih od ciroze jetre svoj problem uopće nije prepoznala.
"Znaju da piju dosta, ali to opravdavaju ubrzanim životnim stilom. Misle da mogu prestati čim se jave prva upozorenja. Ali tad je već kasno", kaže liječnik Ian Gilmore.
Kasno će uskoro biti i za neke od 300 tisuća hrvatskih alkoholičara, a možda i nekoga od oko pola milijuna ljudi koji su u rizičnoj skupini jer često piju i već sutra bi mogli kliznuti u ovisnost.
Mladima se ovisnost došulja vrlo brzo i neprimjetno, jer cijelo je društvo prema čašici više pretolerantno.
Problem je i što u Hrvatskoj nema i nikad nije bilo preporuka poput ovih britanskih koje su, kaže psihijatar Ante Bagarić, sjajne.
"To je prava, istinska brana ovisnosti i svim komplikacijama alkoholizma. Preporuku možemo odmah preslikati u Hrvatsku. Mi smo društvo utopljeno u alkoholu i tome se smijemo i to je budalasto", kaže Bagarić.
Ali budalasto nije pitanje kad će vlast društvu utopljenom u alkoholu reći da je vrijeme za triježnjenje.