Točna lokacija tvornica s djecom-radnicima nije poznata, no većinom se radi o radnicima iz Kine.
Revizija je pokazala da je jedna tvornica pokušala uništiti dokaze o korištenju djece kao radne snage, a druge dvije su falsificirale podatke o broju radnih i slobodnih dana koje su djeca imala.
Otkriveno je i da najmanje 55 tvornica koje proizvode dijelove za Apple zanemaruje pravilo koje kaže da radnici ne smiju raditi više od 60 sati tjedno. U jednoj od tih tvornica Apple je proizveo temeljitu istragu i otkrio krivotvorene podatke o satnicama te je prekinuo suradnju s njom, no što je s ostalim tvornicama koje loše tretiraju radnike?
Trećina radnika u tvornicama plaćena je manje od zakonskog minimuma, a čak dvadeset tvornica provodi testove trudnoće na radnicama prije nego li ih zaposli. Otkriveno je i da tvornice odlažu otpad na nepropisne načine.
Apple je već i prije bio kritiziran zbog načina na koji postupa s radnicima. Prošli su tjedan hospitalizirana 62 zaposlenika tvornice koja proizvodi dijelove za Apple i Nokiu zbog trovanja kemikalijom koja može uzrokovati degeneraciju mišića i zamućen vid. Tvrtka nije komentirala ovaj incident koji se zbio u Suzhou u Kini.
Prošle je godine otkriveno dvadeset i pet djece-radnika u tvornicama koje proizvode Appleove proizvode, pa dobro promislite kad se sljedeći put odlučite za neki Appleov gadget.
Prethodni članci: arti-201002220013006 arti-201002020004006 arti-201001310311006