Ako se stanje stubokom ne promijeni, u 21. stoljeću od bolesti koje su posljedica pušenja umrijet će milijardu ljudi, što je deset puta više negoli u ovom stoljeću, ustvrdili su stručnjaci Svjetske banke i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Oni su u utorak zajednički predstavili svoju najnoviju studiju o štetnosti pušenja, 512 stranica debelu knjigu koja je rezultat trogodišnjeg rada četrdesetak ekonomista, liječnika, sociologa i pravnika iz 13 zemalja.
"Vlasti koje žele zaustaviti broj žrtava pušenja trebale bi hitno uvesti nove poreze i doprinose na duhanske proizvode", kazala je predsjednica WHO-a dr. Gro Harlem Brundtland. Time je potvrdila mišljenje iz studije da se poskupljenjem cigareta najuspješnije smanjuje broj pušača. Izračunali su da bi povećanje poreza za 10 posto od pušenja odvratilo oko 42 milijuna ljudi. Uz to, kažu, treba potpuno zabraniti reklamiranje cigareta, zabraniti pušenje u radnim i javnim prostorima, te učiniti dostupnijim odvikavanje od pušenja i liječenje.
Stručnjaci Svjetske banke posebno su se potrudili razbiti zabludu da bi pad prodaje cigareta ugrozio zaposlenje milijuna ljudi. Samo neke afričke zemlje, čija privreda ovisi o izvozu duhana, trebale bi međunarodnu pomoć. Dosadašnji programi smanjenja proizvodnje nisu dali željene rezultate jer je uzgoj duhana još uvijek najisplativiji.
Važan je podatak da pušači stoje društvo više od nepušača. U
najrazvijenijim zemljama za liječenje bolesti izravno izazvanih pušenjem troši se između 6 i 15 posto svih zdravstvenih fondova. U cijelom svijetu to je jedan posto godišnjeg bruto društvenog proizvoda.
U studiji se otkriva da je trećina svih prodanih cigareta u svijetu krijumčarena. Osobito u zemljama gdje su ta unosna, nezakonita trgovina i korumpirana vlast u složnoj sprezi.