ADLEŠIČ NAPUSTILA SJEDNICU / Trzavice u Vladi zbog umjetne oplodnje

Kontroverzni prijedlog zakona o umjetnoj oplodnji, kojim bi ona bila dozvoljena samo bračnim parovima, ne sviđa se ni Đurđi Adlešič, koja je zbog prijedloga napustila sjednicu Vlade.

9.6.2009.
15:06
VOYO logo

Šefica HSLS-a i potpredsjednica Vlade za unutarnju politiku Đurđa Adlešič u ponedjeljak je napustila sjednicu Vlade nekoliko minuta prije nego što je na dnevni red došla točka o novom zakonu o medicinski potpomognutoj oplodnji, kojeg je nekolicina nevladinih udruga, zbog niza konzervativnih odredbi, dočekala na nož.

Slično ga je dočekala i Adlešič pa je, ne želeći sudjelovati u glasovanju za takav prijedlog, napustila sjednicu o čemu je, kaže, bio informiran Vladin uži kabinet, pa ne vidi razloga da se to doživljava kao nešto naglo ili dramatično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavila je da njezina stranka u Saboru neće glasovati za predloženi zakon, a njoj samoj je teško nabrojiti što je u njemu dobro, izuzev činjenice da se o umjetnoj oplodnji konačno raspravlja. "Zakon nije usklađen s vremenom u kojem živimo, a krši i neke zakone, kao što je Obiteljski zakon, te narušava ravnopravnost spolova i diskriminira prema bračnom statusu", rekla je Adlešič.

Njezin kolega iz Vlade, ministar zdravstva Darko Milinović, kaže da je Adlešič na sjednici Vlade mogla potpuno slobodno iznijeti svoje mišljenje o prijedlogu zakona i da nije trebala napustiti sjednicu, ali ona "očito više voli komunicirati s novinarima nego s ministrima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne znam kakav je to bio bijeg potpredsjednice vlade, ona je mogla potpuno slobodno iznijeti mišljenje na sjednici kao što je HSS svojevremeno rekao da je protiv ZERP-a, a SDSS protiv priznanja Kosova", rekao je Milinović koji ne misli da je njegov prijedlog protivan Obiteljskom i Zakonu o ravnopravnosti spolova.

"Mislim da u zakonu nema nikakve diskriminacije žena, on vodi brigu o Konvenciji o zaštiti prava djeteta, koja kaže da dijete ima pravo znati tko su mu roditelji, dok Obiteljski zakon kaže da je otac djeteta majčin muž. Pitanje medicinski potpomognute oplodnje zadire u mnoga etička, vjerska i filozofska pitanja i bilo mi je jasno da će izazvati mnogo rasprave", rekao je Milinović ipak ne isključujući mogućnost prihvaćanja amandmana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najsporniji dio prijedloga je odredba da se umjetna oplodnja dozvoli isključivo bračnim parovima, što su u nevladinim udrugama usporedili s ozakonjenjem sterilizacije svih plodnih žena koje nisu u braku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo