Treba li vam podsjetnik?

Svi mi katkad imamo probleme kada u misli želimo prizvati neki podatak iz prošlosti, ali neki od nas su toliko neorganizirani i zaboravni da im mozak više ništa ne zadržava

22.10.2000.
22:43
VOYO logo


Nema potrebe za paniku. Psiholozi izraelskog centra Beth Deaconess Medical razvili su novi, inovativni program "Memory 101" koji je privukao pažnju brojnih stručnjaka širom američke nacije. Želite li turbo memoriju ili bar da vam mašina prisjećanja radi glatko, evo nekoliko natuknica iz Memory 101 priručnika.

1. Počnite s pisanjem u blok ili bilježnicu. Blokić malih dimenzija s datumima pomoći će vam da isplanirate svoj život. Napunite ga svojim listama za dan, tjedan i mjesec. Vaš planer može postati portable ormarić za sve telefonske brojeve, adrese, rođendane, medicinske informacije, telefonske poruke, inspirativne misli, strategije kartanja bele ili trešete ili već nečega što se nalazi u vašoj interesnoj zoni. Nosite ga sobom i bilježite informacije. Sam čin zapisivanja nečega na papir pojačava vaše pamćenje. I obavezno se nekoliko puta dnevno konzultirajte sa svojim podsjetnikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Možda će vam zvučati pomalo čudno, ali pokušajte govoriti na glas samima sebi. Recite "Ja idem u svoju sobu po naočale, ili ja stavljam sitni novac u džep kako bi na parkingu kupio karticu za parkiranje, ja idem u dućan kupiti mlijeko i jaja". Ukoliko vas velika ideja pogodi dok se tuširate, izvježbajte je na glas da biste pomogli sebi upamtiti je. Razmislite čak i o tome da ponesete mali diktafon kako bi zabilježili stvari koje kasnije treba prizvati u pamćenje.

3. Postavite znakove za prisjećanje u svojoj kući, kancelariji i autu: "sjeti se kupiti marke, sjeti se iznijeti smeće u četvrtak...".

Tekst se nastavlja ispod oglasa


4. Vježbajte naviku ostavljanja stvari gdje ćete ih kasnije trebati i gdje nekom logikom kućnog reda pripadaju - ključeve kod izlaznih vrata, kišobran kod kaputa, leće na noćnom ormariću i slično. Zabilježite lokacije u svoj blok-podsjetnik.

5. Minimalizirajte sve ono što vas ometa. Radite jednu po jednu stvar. Isključite televizor ili radio kada razgovarate s nekim. U restoranu pokušajte okrenuti lice prema zidu kako biste se mogli bolje koncentrirati na razgovor za stolom.

6. Grupirajte zadatke sa svoje liste "što treba učiniti". Primjeri: "Uvijek očistite svoje naočale nad umivaonikom nakon što operete zube ili uvijek stavite mobitel na punjenje kad krenete gledati televizor i sl.

7. Koristite mnemotehničke trikove - akronime, rime i slične igrice: "utorak je dan za smeće nakon toga smrdit neće" i sl.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. Usporite. Vaša sposobnost da pohranite i ponovno prizovete u sjećanje potrebno, postepeno se usporava s godinama. Zamolite prijatelje, rođake, čak i svoje liječnike, da govore sporije.

9. Brinite se za svoje tijelo kako bi ono preuzelo brigu o vašem umu. Određeni lijekovi, neizbalansirana prehrana ili čak mala količina sna mogu imati izravan utjecaj na vaše pamćenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10. Vježbajte svoj um. Čitajte, svirajte, kartajte ili igrajte šah - sve te aktivnosti pomažu vašem mozgu da se izoštri i bude aktivan.

11. Pokušajte spoznati svoj osobni stil učenja. Većina ljudi uči vizualnim putem, sjećajući se onoga što su vidjeli. Njima najbolje koriste znakovi uneseni u podsjetnik. Neki pak bolje uče putem svojih slušnih osjetila, sjećajući se onoga što su čuli. Njima koristi kada im se govori ili kada se snimaju na diktafon. Dok neki najbolje uče kinestetičkim načinom, odnosno sjećajući se onoga što su iskusili na vlastitoj koži, drugima će najbolje koristiti zapisivanje stvari ili kada ih iskažu nekom svojom gestom. Ukoliko poznajete sebe vaša memorija imat će pravu znalačku podršku vas samih. Stručnjaci zapravo predlažu da se koriste sva tri načina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo