zloporaba položaja i ovlasti /

Traži se istražni zatvor za bivše čelnike Kamenskog

Image

Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo zatražilo je istražni zatvor za bivše čelnike propale tekstilne tvrtke Kamensko Antuna Crlenjaka i Davora Vlajčevića te još tri osobe osumnjičene za zlouporabu položaja i ovlast te poticanje i pomaganja u zlouporabama.

20.3.2012.
12:15
VOYO logo

Posljednji direktor propale tekstilne tvrtke Antun Crlenjak i Davor Vlajčević, predsjednik Nadzornog odbora te tvrtke i suvlasnik tvrtke Vilinske poljane - najvećeg dioničara Kamenskog, uhićeni su u ponedjeljak poslijepodne, a uz njih su na kriminalističko istraživanje privedeni bivši direktor Kamenskog Damir Rihtarić te Davor Blažević i Petar Tonković.

Za sve njih je zatražen jednomjesečni istražni zatvor o čemu će u utorak odlučiti sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od Crlenjakovog branitelja Mate Matića doznaje se da je petorka privedena zbog istog slučaja kao i krajem studenog prošle godine kada su Crljenjak i Vlajčević također uhićeni ali i ubrzo pušteni na slobodu. Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK) je potom protiv njih digao kaznene prijave zbog zlouporabe i poticanje na zlouporabu u kupnji dionica tvrtke Dalta.

Policija sumnja da je Crlenjak u dogovoru s Vlajčevićem od njega kupio dionice Dalte po cijeni značajno većoj od stvarne vrijednosti, čime mu je pribavio imovinsku korist u razlici između stvarne cijene i cijene po kojoj su kupljene dionice. Time je, sumnja policija, pribavljena i imovinska korist tvrtki Vilinske poljane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neslužbeno se doznaje kako se petorka sumnjiči za štetu od 15 milijuna kuna, no službenih informacija o cijelom slučaju za sada nema.

Neki mediji tvrde da je Dalta povezana sa suvlasnikom Europapress holdinga (EPH) Ninoslavom Pavićem i da je bila ključna u preuzimanju Kamenskog koje je navodno namjerno uništeno radi vrijednog zemljišta i nekretnina.

EPH je u nekoliko navrata odbacio sumnje o umiješanosti Pavića u slučaj Kamensko.

Radnice Kamenskog su krajem 2010. podnijele kaznenu prijavu protiv osoba odgovornih za namjerno uništavanje tvornice. Smatraju da iza Crlenjaka stoje bivši tajkun Miroslav Kutle, u čijoj je Globus grupi Crlenjak radio, Ninoslav Pavić te vlasnik Agrokora Ivica Todorić. Radnice i udruge Pravo na grad i Zelena akcija sumnjaju da je uništavanje Kamenskog organizirao Kutle kako bi se dokopao vrijedne lokacije u središtu Zagreba, te da su mu Pavić i Todorić pomogli preko kupovine fiktivne tvrtke Dalta, za koju su Kutli isplaćeni milijuni iako je zapravo bezvrijedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radnice Kamenskog su na probleme te tvrtke i na svoje sumnje upozoravale javnost i nadležne prosvjedima, a 20 radnica je u rujnu 2010. štrajkalo glađu. Mjesec dana kasnije donijeta je odluka o stečaju Kamenskog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo