Posljednjih nekoliko dana novinama su dominirali prosvjedi u zapadnim zemljama povodom visokih cijena goriva. Organisation of Petroleum Exporting Countries (OPEC) možda brine o reakcijama SAD-a gdje su se korisnici navikli na plaćanje otprilike 1,5 dolara po galonu goriva. Ali porast cijene sirove nafte mnogo snažnije pogađa zemlje u razvoju, jer one su mnogo više ovisne o uvozu nafte.
Najveća je prijetnja za zapadna gospodarstva da se zbog visokih cijena nafte uspori ili čak zamrzne ekonomski oporavak Azije. Međunarodna agencija za energetiku (IEA) izvještava da su postojeće visoke cijene izazvale smanjenje zahtjeva za naftom u Indiji i Kini.
Zemlje u razvoju danas koriste više svjetske nafte no što su za vrijeme posljednje naftne krize 1973. One koriste 40 posto svjetske nafte za razliku od 26 posto 1970-ih. S druge strane, mnoge zapadne ekonomije prebacile su se na razne druge izvore energije. Porast korištenja nafte u zemljama u razvoju iznosi 5 posto od 1970., za razliku od 1 posto u bogatijim zemljama. Povećana ovisnost o nafti znači da bi ukupni kineski račun za uvezenu naftu mogao biti 250 posto veći ove godine, a brazilski 150 posto, sve zbog porasta cijene nafte.
Dio je razloga zašto su zemlje u razvoju tako snažno pogođene da "mnogo više ovise o sektoru teške proizvodnje". S porastom računa uvozne nafte, mogle bi ispariti mnoge pogodnosti zapadnog udjela u ekonomiji tih zemalja.
Mnoge zemlje u razvoju tragaju za alternativnim izvorima energije, od kojih je prirodni plin najprivlačniji. Korištenje plina u azijskim zemljama u razvoju moglo bi smanjiti njihovu ovisnost o nafti. Na primjer, 60 posto tajlandske energije predstavlja nafta, a prošle su je godine uvezli u vrijednosti 4,2 milijarde dolara. Filipini, koji su također veliki uvoznik u regiji, pogođeni su prosvjedima. Čak i Indonezija, koja je veliki izvoznik nafte, može patiti zbog rasta cijene nafte, jer će rasti i domaća cijena, što može izazvati velike političke napetosti. U Indiji, gdje će se vrijednost uvezene nafte za ovu godinu zaključiti na 5 milijardi dolara, mediji su pozvali vladu da smanji svoju ovisnost o nafti i prijeđe na prirodni plin.
Međutim, mnoge od zemalja u razvoju neće moći brzo pronaći druge izvore energije.