Scheisse, ne mogu vjerojavati ? izjavila je u ponedjeljak Jelena Nikdić ? novinarka Bilda koja je nakon uspješnog ulova dobila i 22.000 maraka. Već rano ujutro osjećala sam pravu groznicu lova, no zapravo sam bila na zadatku i intervjuirala osobe koje su željele toga dana učiniti isto što i ja ? napokon pronaći Rogera.
Igra skrivača koju je osmislio Alexander Skora započela je prije točno osam dana i predstavlja svojevrsnu inačicu voajerske serije Big Brother, koja se zasnova na interaktivnosti, napetosti i dakako novčanoj nagradi. Od 9000 prijavljenih kandidata odabran je upravo Roger koji se trebao skrivati čitavim Berlinom i izvršavati najrazličitije zadatke ? od šetnje u krznu, snimanja nogu u ženskim zahodima, sitnih krađa.
O svim aktivnostima lovci su mogli biti iscrpno informirani na internet stranici koju je dnevno u prosjeku posjećivalo od 500.000 do 800.000 korisnika. Jedina zamjerka je bilo dugo vrijeme čekanja i nešto lošija kvaliteta web kamera. Iste informacije mogle su se dobiti i telefonom. U prvih pet dana zabilježeno je 4.600 poziva po cijeni minute 3,63 maraka. Ako se uzme u obzir da se svaki lovac zadržava na telefonu 2 minute tada dnevna zarada i to samo od telefonskih impulsa iznosi 29.000 maraka.
A ne treba spominjati da ljetna groznica lova nije uhvatila samo tinejdžere koji su se poigrali Emila i detektiva već i njihove očeve. Prema anketi najveći broj igrača bio je između 14 i 30 godina. U doba kiselih krastavaca lovu su se pridružile i dvije radio postaje koje su redovito emitirale podatke o Rogeru i to bez ikakve novčane naknade te Berliner Morgenpost koji je angažirao svoje reportere da izvješćuju o tom socijalnom fenomenu ili da se i sami brzo obogate.
Možda stoga i ne začuđuje činjenica da je Rogera ulovila upravo novinarka Bilda. Tog dana Roger se nalazio u Državnoj knjižnici na Potsdamer Platzu. Prema želji korisnika Roger je trebao odabrati jednu policu te putem SMS-a poslati centrali broj police. Zaradu od 22.000 maraka Jelena je odlučila pokloniti akciji Srce djece.
A što na sve to kaže idejni začetnik igre Aleksaner Skora kojeg već nazivaju virtualni Ecclestone i koji već pregovara s Amerikom o licenci i nastavku igre? Stvar je u zabavi i napetosti. U slučaju da je Roger bio uhvaćen već prvog ili drugog dana igru bismo nastavili s rezervnim fantomom. Roger je uhvaćen u pravom trenutku. Bojali smo se da se igra ne razvodni, jer su korisnici već počeli sumnjati izlazi li Roger uopće iz centrale. A koliko je novaca dobio Roger još se ne zna.