U POTRAZI ZA DADILJOM /

'Tete čuvalice' spašavaju stvar i uskaču majkama koje moraju raditi

Dosad noćna mora za roditelje - potraga za dadiljom - od 1. siječnja trebala bi biti jednostavnija, a usluga čuvanja djece dostupnija i kvalitetnija. Vlada je konačno ozakonila rad, pretpostavlja se oko 15 tisuća žena, koje su dosad djecu čuvale na crno.

29.11.2012.
18:08
VOYO logo

Prve šetnje riječkim korzom u naručju bake ova se bebica neće ni sjećati. Njezina će majka dulje pak pamtiti ovaj dan, jer je već muči ono što i mnoge majke pri povratku na posao.

"U idealnom slučaju bi svaka majka se trebala brinuti za svoje dijete, ali ako više nema izbora i mora ići raditi, onda mora naći drugu kompetentnu osobu koja će se adekvatno brinuti za njeno dijete", smatra SandaBaretić iz Rijeke.

Sad kad je slika zakona dovršena, majkama će na raspolaganju biti stručna "teta čuvalica" koje osposobljava i Ksenija. Tečaj je zasad prošlo 200-tinjak dadilja, no dosad se nisu mogle zaposliti.

"Sada bi prvi put roditelji imali educiranu dadilju, koja bi imala regulirane uvjete rada, koja bi imala dopusnicu za rad, koja bi bila u registru dadilja kao što zakon predviđa i zapravo dadilju koja je stručna osoba", kazala je KsenijaVičić, Udruga za promicanje dobrobiti djece Portić.  

"Legalna" dadilja treba imati otvoreno trgovačko društvo ili obrt, potrebnu edukaciju i može čuvati do šestero djece. Uz pomoćnu dadilju i do njih 12.

Vrtići u kojima nema mjesta za njihovo dijete roditeljima više neće biti problem. Štoviše "tete čuvalice" će im dijelom plaćati lokalna vlast.

"Ovo je dobra mogućnost da uz sufinanciranje dadilja određene jedinice lokalne samouprave riješe problem zbrinjavanja predškolske djece", istaknula je MilankaOpačić, (SDP) ministrica socijalne politike.

Kako je dadilja  novo zanimanje, moguć je i državni poticaj, otkriva ministar obrtništva Gordan Maras, koji nam se i sam požalio da dadilju nije mogao angažirati, jer bi kršio zakon.

"Ovisno o namjeni sredstava, imamo i za obrazovanje i za raznorazne druge stvari koje osposobljavaju obrtnička zanimanja da se pomogne ljudima", kazao je Maras.

U obrtničkoj komori već je tridesetak zahtjeva za registraciju novog zanimanja.

"Ovo će naravno doprinjeti zapošljavanju jednog broja žena koje će se odlučiti za posao dadilje", dodala je Opačić.

Posebnu edukaciju neće morati prolaziti dadilje koje čuvaju jedno ili dvoje djece, premda i one moraju legalizirati svoj rad.

"Postoji mogućnost i privatnih dadilja da roditelj bude poslodavac", rekla je Ksenija Vičić iz Udruge za promicanje dobrobiti djece Portić.

To je teoretski i sad moguće, uz potpisivanje ugovora o djelu, što rijetki zapravo rade. Od prvog siječnja tu će zavladati red.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo