Test na klamidiju? Postoji aplikacija za to!

Britanci razvijaju aplikaciju koja će uz pomoć mobilnih telefona i računala testirati korisnike na seksualno prenosive bolesti.

10.11.2010.
13:16
VOYO logo

Samodijagnostički alat mogao bi se svidjeti "tehnološki osviještenim mladim ljudima", piše Guardian, dodajući da je broj slučajeva seksualno prenosivih bolesti prošle godine bio rekordan, a mladići i djevojke mlađi od 25 godina čine najveći postotak zaraženih.

Voditelj ovog projekta je dr. Tarik Sadiq. Za Guardian je rekao da se nada da će ova inicijativa, koja će u konačnici pretvoriti telefon u "mobilnog liječnika", pomoći u suzbijanju spolno prenosivih bolesti među mladima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako će raditi ova "aplikacija"?

Naime, ljudi koji sumnjaju da su zaraženi moći će staviti svoj urin ili slinu na računalni čip, veličine USB čipa, te će ga zatim uključiti u svoj telefon ili računalo i u roku od nekoliko minuta dobit će dijagnozu, odnosno saznat će boluju li od neke seksualno prenosive zarazne bolesti i koje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedam osnivača, uključujući i britansko Vijeće za medicinska istraživanja, uložilo je čak četiri milijuna funti u razvoj ove tehnologije.

Dr. Sadiq u izjavi za Guardian objasnio je da će njihova tehnologija moći dijagnosticirati različite vrste danas rasprostranjenih infekcija, kao što su herpes, klamidija i gonoreja, te će im se u skladu s dijagnozom preporučiti liječenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova "aplikacija" moći će se kupiti u trgovinama, ljekarnama i automatima u noćnim klubovima za manje od funtu, odnosno oko 8 kuna. Ipak, za sada još nema naznaka kada će ovaj proizvod postati dostupan na tržištu.

Kako piše Daily News, broj seksualno prenosivih bolesti strelovito je porastao u Sjedinjenim Državama u razdoblju od 2002. do 2008.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nažalost, ni Hrvatska nije izuzetak. Prema nekim istraživanjima, 50 posto hrvatskih studentica nikad nije bilo kod ginekologa, a 30 posto njih kondom koristi rijetko ili nikada.

Trend ranijeg ulaska u seksualne odnose je vidljiv i kod djevojčica i kod dječaka, a dodatna poteškoća prema mnogima je i nedostatak seksualne edukacije u školama u RH. Može li tehnologija riješiti i ovaj problem?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci: arti-200912070616006 arti-201009140527006 arti-201009270119006

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo