Nakon 17 dana žestokog nasilja u kojem je poginulo stotinu osoba, od kojih samo sedam nisu bili Palestinci, obje strane žele da se zaustavi ono što svaka naziva agresijom na sebe. I dok Izrael želi pojačati sigurnosne mjere, ključni cilj Palestinaca je navesti međunarodnu zajednicu da štiti njih i njihova prava.
Egipatski predsjednik Hosni Mubarak bit će domaćin u Šarm el Šeiku gdje će se još pojaviti glavni tajnik UN-a Kofi Annan, američki predsjednik Bill Clinton, jordanski kralj Abdulah II i visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku i zajedničku sigurnost Javier Solana. U posljednjem trenutku je i Moskva izrazila spremnost da sudjeluje na summitu.
Izraelci namjeravaju na summitu inzistirati na šest zahtjeva. U prvom redu, žele da se odmah prekine palestinsko nasilje, te da se obnove uhićenja desetaka pripadnika radikalnog Hamasa i drugih radikalnih islamističkih organizacija i da se razoružaju paravojne postrojbe 'Tanzim' koje su imale glavnu ulogu u palestinskim prosvjedima ova dva tjedna.
Osim toga inzistirat će na zaustavljanju "poticanja" u palestinskim medijima, na obnavljanju suradnje među izraelskim i palestinskim snagama sigurnosti te na kažnjavanju onih koji su linčovali dva izraelska vojnika u četvrtak u Ramali. I Palestinci kao prioritet ističu prekid nasilja, ali od strane Izraela i to posebice prekid "stanja opsade, uporabu tenkova i živog streljiva", zatim "povlačenje izraelskih snaga iz palestinskih gradova i sela", ukidanje blokade palestinskih teritorija, i na kraju "uvođenje međunarodne istrage kako bi se štitili Palestinci".
Šarm el Šeik, koji će u ponedjeljak okupiti vodeće bliskoistočne i druge svjetske dužnosnike, simbol je egipatskog suvereniteta, ali i mjesto gdje su se do sada održavala osjetljiva diplomatska okupljanja daleko od različitih prosvjeda. To je elitno odmaralište koje se nalazi između pustinjskih planina i Crvenog mora. Ni izraelskim ni palestinskim dužnosnicima Šarm el Šeik nije nepoznat.
Tu je je prošle godine u rujnu održan bliskoistočni summit o memorandumu iz Wye Plantationa, a u travnju 1996. godine tu su se okupili "Graditelji mira" koji su Shimonu Peresu pružili potporu nakon niza palestinskih samoubilačkih atentata.
No, nisu sve ocjene predstojećem summita u regiji pozitivne. Sirija je naime zabrinuta da bi summit mogao imati "negativan utjecaj na anti-izraelsku i anti-američku moblizaciju u arapskim zemljama". Službeni sirijski tisak piše već dva dana kako će ovaj sastanak na vrhu biti nekoristan za Palestince, opasan za regiju, a koristit će samo Baraku. "Ako summit propadne, piše "Syria Times", a to je najvjerojatniji ishod Bliski će istok ući u novu fazu proljevanja krvi, puno širu i veću". "Ako uspije, što nije baš očito, ništa se na terenu neće promijeniti osim kratkog prekida nasilja", ocjenjuje "Syria Times".