SYDNEY 2000: /

Steven Redgrave osvojio peto uzastopno olimpijsko zlato

23.9.2000.
23:54
VOYO logo

Britanac je svoj olimpijski "zlatni put" počeo daleke 1984. godine u Los Angelesu, kao član četverca "bez", u Seoulu četiri godine kasnije i Barceloni 1992. bio je najbolji s Andyem Holmesom, dok je u Atlanti 1996. slavio s Matthewom Pinsetom. Trijumfom na jezeru Penrithu u posadi četverca "bez" osvojio je svoje peto zlato, čime je postao jedan od najuspješnijih olimpijaca svih vremena. Bolji od njega tek je Mađar Aladar Gerevich, koji je osvojio šest zlatnih medalja u mačevanju u razdoblju od 1932. do 1960.

Nakon dva naslova svjetskog prvaka, Novozelanđanin Rob Waddell doveslao je u samcu i do olimpijskog zlata, uz gotovo dvije sekunde prednosti ispred Švicarca Xena Muellera dok je broncu osvojio Nijemac Marcel Hacker. Kod djevojaka trijumfirala je olimpijska pobjednica i svjetska prvakinja Bjeloruskinja Ekaterina Karsten, ispred Bugarke Rumjane Nejokova sa svega stotinkom sekunde prednosti. Treće mjesto u samcu pripalo je Njemici Katrin Rutschow-Stomporowski. Prvo olimpijsko zlato za Sloveniju osvojili su Luka Spik i Iztok Čop u dvojcu na pariće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plivačka nadmetanja u Aquatic Centru završena su na najljepši mogući način, s dva svjetska rekorda, ukupno petnaest, te trećim trijumfom Nizozemke Inge de Bruijn. "Kraljica" plivačkih nadmetanja na Igrama u Sydneyju, završila je svoj "pohod" s pobjedom na 50 metara slobodno i trećim zlatom u "down under" (50 i 100 metara slobodno i 100 metara delfin). Drugo mjesto sa zaostatkom od 38 stotinki sekunde pripalo je Šveđanki Theresi Alshammar (24.51), dok je treća bila Amerikanka Dara Torres (24.63). U posljednjoj utrci pojedinačnog programa, onoj na 1500 metara Australac Grant Hackett pobijedio je velikog favorita i svog sunarodnjaka Kierena Perkinsa. U najdužoj i najnapornijoj utrci plivačkog programa, neki kažu i najdosadnijoj, Hackett je iznenadio dvostrukog olimpijskog pobjednika iz Barcelone i Atlante, pobijedivši s rezultatom 14:48.33. Treće mjesto pripalo je Amerikancu Chrisu Thompson.

Niz svjetskih rekorda nastavila je američka ženska štafeta 4x100 metara mješovito u sastavu Barbara Bedford, Megan Quann, Jenny Thompson i Dara Torres, isplivavši rezultat 3:58.30, što je za više od dvije sekunde bolje od starog najboljeg svjetskog rezultata kineske štafete (4:01.67) iz 1994. godine. Bila je to osma zlatna i ukupno deseta medalja za Jenny Thompson na trima posljednjima Olimpijskim igrama.
U posljednjoj utrci plivačkog programa američka muška štafeta 4x100 metara mješovito u sastavu Lenny Krayzelburg, Ed Moses, Ian Crocker i Gary Hall, postavila je novi svjetski rekord 3:33.73, popravivši rekord američke štafete iz Atlante za više od sekunde (3:34.84).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Amerikanci su dominirali plivačkim nadmetanjima na Igrama u Sydneyju osvojivši četrnaest zlatnih medalja, ukupno 33, dok su Australci osvojili pet zlata, ukupno osamnaest medalja, baš kao i Nizozemci (ukupno osam odličja).

Američki sprinteri Marion Jones i Maurice Green potvrdili su olimpijskim pobjedama na 100 metara da su u ovom trenutku najbrža žena i muškarac na svijetu. Marion Jones (24) na "stotci" je došla do prvog od željenih pet zlata na Igrama, a očekuju je još nastupi na 200 metara, štafetama 4x100 i 4x400, te skoku u dalj. Dosad je na jednim Igrama pet zlata osvojio samo legendarni finski trkač Paavo Nurmi 1924., dok je Nizozemka Fanny Blankers 1948. uspjela osvojiti četiri zlata. Amerikanka je slavila s rezultatom od 10.75 sekundi, ostavivši daleko iza sebe srebrnu Grkinju Ekaterinu Thanou (11.12) i brončanu Jamajčanku Tanyu Lawrence (11.18). Utrka u Sydneyju mogla bi biti i posljednja velika utrka za legendarnu Jamajčanku Merlene Ottey (40), koja je bila četvrta i za jednu stotinku propustila uzeti broncu.

Maurice Greene naslovu svjetskog prvaka i tituli svjetskog rekordera pridodao je i olimpijski naslov. Bio je jednako uvjerljiv kao i Jones jer mu je 9.87 sekundi osiguralo laku obranu od napada srebrnog Ate Boldona s Trinidada (9.99) i brončanog Obadele Thompsona s Barbadosa (10.04). Sjajni Amerikanac drži svjetski rekord (9.79) lani iz Atene, za svjetski naslov iste godine u Sevilli je istrčao 9.80, potom iste godine u Rimu 9.85, pa dvaput, u Ateni 1997. i Berlinu ove godine, 9.86, da bi u Sydneyju bio za stotinku sporiji, no to je bilo više nego dostatno za prvo olimpijsko zlato.

Čeh Jan Železni osvojio je treći puta zaredom zlatnu olimpijsku medalju u koplju. Tridesetčetverogodišnji Železni, unatoč ozljedi prepona koja ga je mučila tijekom cijele sezone, u trećem pokušaju u Sydneyju koplje je hitnuo na daljinu od 90 metara i 17 centimetara, što je bilo dovoljno za treći naslov, nešto što nikad prije nije uspjelo nijednom kopljašu. Time je naslovima svjetskog prvaka (1993., 1995.) i tituli svjetskog rekordera pridodao i olimpijsko zlato. Srebrno odličje pripalo je Britancu Steveu Backleyu (89,85), a brončano Rusu Sergeju Makarovu (88,67).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Finalni okršajima muškaraca i ženskih parova okončana su natjecanja u badmintonu, a kineski natjecatelji osvojli su pet od od šest posljednjih odličja. Kinez Ji Xinpeng osvojio je zlatnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji nakon što je u finalnom susretu svladao drugog nositelja turnira Indonežanina Hendrawana s 15:4, 15:13. U susretu za treće mjesto četvrti nositelj Kinez Xia Xuanze pobijedio je trećeg nositelja Danca Petera Gadea s 15:13, 15:5. Dominacija kineskih sportaša u badmintonu nastavila se i u igri ženskih parova, gdje su Kineskinje uzele sve tri medalje. Par Gao Ling i Qin Yiyuan, prve nositeljice turnira i svjetske prvakinje iz 1999. godine, u finalu su nakon samo 35 minuta igre svladale Huang Nanyan i Yang Wei, čime su obranile zlatnu medalju osvojenu prije četiri godine u Atlanti. Komplet kineskih medalja u igri parova zaključile su Gao Ling i Qin Yiyuan koje su u susretu za treće mjesto pobijedile treće nositeljice turnira Južnokoreanke Chung Jae Hee i Ra Kyung-Min.

Grčki dizač utega Pyrros Dimas pobjedom u kategoriji do 85 kilograma postao je tek drugi dizač utega u povijesti koji je osvojio tri uzastopne zlatne medalje. Pobjednik iz Barcelone i Atlante, a sada i Sydneyja, pridružio se "džepnom Herkulesu", Naimu Suleymanogluu, vlasniku zlatnih odličja iz Seoula, Barcelone i Atlante. U neizvjesnoj završnici 29-godišnji Dimas podigao je ukupno 390 kilograma (trzaj 175 - izbačaj 215), kao i srebrni Nijemac Marc Huster i brončani Gruzijac George Asanidze, no zbog manje osobne težine izborio je pobjedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rus Alexandre Moskalenko prvi je olimpijski pobjednik u trampolinu, a do ostvarenja svog olimpijskog sna stigao je nakon što je skinuo 24 kilograma i odustao od povlačenja iz ovog sporta koje je već bio najavio. Moskalenko je na taj način upotpunio rusku kolekciju zlata u trampolinu, pridodavšijučer osvojenom zlatu sunarodnjakinje Irine Karavaeve i svoju najsjajniju kolajnu. Australcu Jiu Wallaceu pripala je srebrna, a Kanađaninu Mathieu Turgeonu brončana medalja.

Nekoliko sati nakon veslačkog dvojca na pariće, Rajmond Debevec osvojio je u natjecanju malokalibarska puška 50 metara trostav drugo olimpijsko zlato u povijesti za Sloveniju. S tisuću i 177 bodova u kvalifikacijama, te ukupno 1275.1, 37-godišnji statističar zaposlen u slovenskom Ministarstvu obrane, dva je puta postavljao novi olimpijski rekord. Finac Juha Hirvi osvojio je srebrnu medalju (1270.5) nakon što je u kvalifikacijama bio četvrti, dok je bronca pripala norveškom veteranu Haraldu Stenvaagu (1268.6). U posljednjoj disciplini u streljaštvu na Olimpijskim igrama, Ukrajinac Mikola Milčev (32) sa 150 osvojenih bodova osvojio je zlatnu medalju u skeetu, izjednačio svjetski rekord, te postavio novi najbolji olimpijski rezultat. Drugo mjesto osvojio je Čeh Petr Malek (148), dok je Amerikanac James Graves (147) bio treći. Svjetski rekorder Nijemac Jan-Henrik Heinrich i vlasnik zlatne medalje iz Atlante Talijan Ennio Falco posrnuli su u kvalifikacijama.

U skokovima u vodu na rasporedu su bile dvije discipline - sinhronizirani skokovi daska 3 metara (žene) i 10 metara (muški). U obje konkurencije slavili su ruski parovi. Kod djevojaka pobijedile su Vera Iljina i Julia Pakhalina, ispred Fu Mingxia, zlatne iz Barcelone i Atlante, te Guo Jingjing. Treće su bile Ukrajinke Ganna Sorokina i Olena Zhupina. U muškoj konkurenciji pobjeda je pripala Dmitriu Sautinu i Igor Lukašinu, ispred kineskog para Hu Jia i Tian Liang, dok je treće mjesto pripalo europskim prvacima iz 1999. godine, Njemcima Janu Hempelu i Heiku Meyeru.

U finalnom dvoboju igre parova olimpijskog turnira u stolnom tenisu Kinezi Wang Liqin i Yan Sen bili su uspješniji od svojih sunarodnjaka Kong Linghua i Liu Guolianga, čime su došli do prvog naslova u karijeri. Wang i Yan briljantnom su igrom u finalu pobijedili branitelje naslova poslije 22:20, 17:21, 21:19, 21:18. Ovo su četvrte Olimpijske igre na kojima je jedan kineski par osvojio zlatnu medalju u igri muški parova. U susretu za brončanu medalju francuski par Patrick Chila i Jean- Philippe Gatien svladali su s 22:20, 21:23, 21:19, 21:10 korejsku kombinaciju Lee Chul-
seung/Yoo Seung-min.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ženska mačevalačka vrsta Italije domogla se i trećeg naslova olimpijskih pobjednica u disciplini floret ekipno, što dosad nije uspjelo nikome. One su u finalu svladale Poljakinje s 45:36, a time se Giovanna Trillini okitila i trećim naslovom nakon Barcelone i Atlante. Talijanke su floretu daleko najjače na svijetu, budući da su u posljednjih pet godina zabilježile čak 33 pobjede na natjecanjima Svjetskog kupa. Brončano odličje pripalo je, nakon pobjede protiv Amerikanki s 45:42, mačevalačkoj vrsti Njemačke koja je u četvrtfinalu izbacila jedine dostojne protivnice Talijanki, Koreanke

Talijanka Paola Pezzo osvojila je zlatnu medalju u mountain bike u disciplini cross country. Drugo mjesto na 35 kilometara i 700 metara dugoj stazi kroz Fairfield City Farm osvojila je Švicarka Barbara Blatter, ispred bivše olimpijske cross country pobjednice Španjolke
Margarite Fullan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Australske vaterpolistkinje osvojile su zlato na prvim Igrama u kojima je ženski vaterpolo službeni sport. U dramatičnom finalnom dvoboju Australke su pobijedile Amerikanke s 4:3(1:1,0:1,1:0,2:1), dok su broncu uzele Ruskinje trijumfom protiv Nizozemki s 4:3(0:2,1:0,1:1,2:0). Zlato je Australkama donijela Yvette Higgins pogotkom u posljednjoj sekundi utakmice, a dvanaest sekundi ranije Amerikanke su zgoditkom Brende Ville uspjele izjednačiti na
3:3.

U muškom dijelu nogometnog turnira na rasporedu su bili četvrtfinalni susreti. Španjolska je pobijedila Italiju s 1:0, Čile je "razbio" Nigeriju s 4:1, Kamerun je "zlatnim pogotkom" pobijedio Brazil s 2:1, dok su Amerikanci nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca svladali Japan s 5:4. U polufinalu će se sastati Španjolska i SAD, te Čile - Kamerun.

Na otvaranju muškog vaterpolo turnira glavni favoriti zabilježili su očekivane pobjede, dok su močadi SAD-a i Jugoslavije još uvijek jedine neporažene momčadi na košarkaškom turniru.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo