SYDNEY 2000: / Noćna mora "Dream Teama"

"Superiorne" američke košarkaše od poraza u polufinalu dijelilo je samo dvadesetak centimetara, za koliko je zadnji šut Jaskevičiusa prošao pokraj koša.

30.9.2000.
0:29

Od polufinala u Seoulu 1988. Amerikanci nisu izgubili utakmicu na Olimpijskim igrama. Slanje izbora najboljih NBA košarkaša, ŤTima snovať na Igre u Barcelonu 1992. i odabir još dvanaestorice novih zvijezda za Atlantu 1996., rezultirali su zlatnim medaljama osvojenim "s pola gasa". Međutim, čini se da ubuduće neće biti dovoljno samo slati predstavnike NBA na Igre, već će se i među njima morati birati najbolji, jer Europa je sve bliža. To je dokazala izabrana vrsta jedne male, ali talentirane europske zemlje, koja se usto pojavila bez dvojice svojih NBA-ovaca, Ilgauskasa i Sabonisa. Međutim, podmlađeni Litavci već u kvalifikacijskoj utakmici protiv SAD pokazali su spremnost za borbu. Umjesto rezultatskog "lupanja" bilo je skromnih devet razlike. Nakon što su u četvrtfinalu s lakoćom eliminirali indisponiranu Jugoslaviju, talentirani momci s Baltika Amerikancima su pokazali da za olimpijsko finale nije dostatno samo imati ime, već se traži i igra. U prvom poluvremenu Litavci su "držali priključak", da bi početkom drugog stisli zonsku odbranu i napravili nevjerovatnu seriju 20:4, čime su zaostatak od jedanaest pretvorili u vodstvo od dva poena. Utakmica je ušla u triler-završnicu, u kojoj posljednih pet i pol minuta nijedna momčad nije vodila s više od tri poena. Nakon možda i najnapetije dvije minute u povijesti košarke, prepune izlazaka zbog pete osobne, time-outa, izgubljenih lopti i promašenih bacanja s obje strane, Litva je u zadnjih desetak sekundi imala dva poena zaostatka (83:85) i napad. U zadnjoj sekundi, najbolji Litavac Šarunas Jaskevičius uputio je šut izvan crte 6.25, no on je ipak prošao dvadeset centimetara od koša. Da je ta lopta ušla, bio bi to konačni "glogov kolac u srce" američkoj košarkaškoj superiornosti. Ovako, Amerikanci su se za dlaku provukli i za očekivano zlato moraju svladati još samo jednu europsku momčad, Francusku.

Francuzi su još jedno ogromno iznenađenje turnira. Nakon Kanade u četvrtfinalu, u polufinalu su superiornom igrom, iako lišeni usluga svog najboljeg strijelca Yanna Bonata (koji je zbog rupture tetive morao kući), "razbili" favorizirane domaćine 76:52. Australci će se boriti za broncu s Litvom, u utakmici u kojoj će Andrew Gaze oboriti rekord Brazilca Oscara Schmita (39 utakmica na Olimpijskim igrama) svojim četrdesetim izlaskom na parket na Igrama.