SYDNEY 2000: /

Impresivni jugoslavenski odbojkaši, blijed dojam "Dream teama"

1.10.2000.
19:08
VOYO logo

Etiopljanin Gezahgne Abera posljednji je pobjednik Igara u Sydneyju. Već po tradiciji Igre završavaju maratonom. Ovaj put u njemu je slavio Etiopljanin u vremenu dva sata, deset minuta i jedanaest sekundi. Srebrno odličje pripalo je Kenijcu Ericu Wainaini, a brončano Etiopljaninu Tesfaye Toli. Ovaj trojac odvojio se sedam kilometara prije cilja 42.195 km duge staze od sjevernog Sydneya do Olimpijskog stadiona, a Aberi je ostalo najviše svježine i snage za pobjedu.

Dvadesetsedmogodišnji Abera prvi puta na svjetskoj sceni pojavio se pobjedom na prestižnom lanjskom maratonu u Fukuoki, gdje je trčao svoj rekord (2:07:54). U Bostonu je ove godine došao drugi, iza Kenijca Elijaha Lagata, ali je ta utrka ušla u povijest kao najizjednačenija budući da su obojica u cilj ušla izjednačena u sekundu, te je prvi put u maratonu odlučivao foto-finiš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Košarkaši SAD-a svladali su u finalu olimpijskog turnira Francusku s 85:75 (46:32). I treći američki olimpijski "Dream Team" dohvatio je košarkaško zlato, ali Sydney će ući u povijest kao mjesto gdje su se Europljani najviše približili NBA zvijezdama. Amerikanci su u dvije utakmice jedva "preživjeli" Litvance, koji su ih mogli pobijediti u posljednjoj sekundi, a u finalu su četiri minute prije kraja imali samo četiri poena više od Francuza. No, ni to nije spriječilo NBA zvijezde da se nadmeno ponašaju izvan terena - protiv Francuza svi su na parket izašli u zlatnim tenisicama, ali se na njihovim licima s posljednjim žviždukom finala prije moglo razaznati olakšanje negoli radost. Mogu se hvaliti da su opet pobijedili sve, no u čak četiri utakmice protivnik im se približio više negoli ikojem Dream teamu dosad. Tu spadaju i Francuzi, koji su se ipak uplašili u prvom dijelu, koji su izgubili s četrnaest razlike.

"Moji su se igrači tek u svlačionici dosjetili da igraju finale. Za nas je prava utakmica započela u 21. minuti," izjavio je francuski trener Jean Pierre di Vincenzi. Amerikanci su u drugom dijelu izgubili ritam, pa su Francuzi u tridesetoj minuti došli na osam poena zaostatka. Ray Allen, međutim, s dvije trice opet je podigao američki moral, koji je nakon toga potkopavao Antoine Rigaudeau. Na 4:22 minute prije kraja bilo je svega 76:72 za Amerikance, ali su se Kevin Garnett i Vince Carter pobrinuli da ne bude završnog mučenja kao protiv Litve. Brončano odličje osvojili su upravo Litvanci pobjedom nad Australijom 89:71.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rukometašice Danske osvojile su naslov olimpijskih pobjednica nakon što su u finalu svladale Mađarsku s 31:27. Dankinje su obranile naslov iz Atlante u vrlo kvalitetnom finalu, u kojem su Mađarice dominirale u prvom dijelu (16:14), a Skandinavke su u drugom ostvarile šest pogodaka prednosti. No, nije sve išlo lako. Mađarice su u 42. minuti vodile s 22:16, a pet minuta kasnije i s 23:17. Ipak, Dankinje su zaustavile Radulović i Farkaš, te u četiri minute rade seriju 6:0 za izjednačenje. Olimpijske pobjednice prvi puta vode nakon pogotka Andersen (25:24), a otad postoji samo jedna ekipa na terenu, sa superraspoloženom Hoffman (11 pogodaka) i Andersen (7). Brončano odličje pripalo je Norvežankama koje su s 22:21 svladale Južnokoreanke.

Mađarski vaterpolisti novi su olimpijski pobjednici nakon što su u finalnom dvoboju potpuno razbili Ruse s 13:6. Junak dvoboja bio je s četiri postignuta pogotka Tibor Benedek, igrač koji je zamalo propustio Igre, jer je kažnjen s petnaest mjeseci neigranja zbog uzimanja sterioda Clostebola u talijanskoj ligi. FINA mu je kaznu skratila na osam mjeseci, pa je Benedek mogao predvoditi Mađare na putu k zlatu, medalji koju su zadnji put osvojili protiv istog protivnika, tadašnjeg SSSR-a, 1956. u Melbourneu. Tadašnje finale bilo je puno uzbuđenja jer je u tijeku bio napad sovjetskih trupa na Mađarsku, a tada je susret, u stvari bitka u bazenu, bio prekinut pri rezultatu 4:0 za Mađare, koji su kasnije bili olimpijski prvaci 1964. i 1976.godine. No, 44 godine kasnije neizvjesnosti i borbe nije bilo. Nakon dvije četvrtine Mađari su vodili s 8:2 te se pobjednik već znao zahvaljujući Benedeku, trostrukom strijelcu Gergely Kissu, dvostrukim strijelcima Attili Variu i Tamasu Molnaru, te Tamasu Kasasu i Peteru Birosu koji su rusku mrežu zatresli jednom. Aleksander Erihov s tri pogotka jedini je bio raspoložen kod srebrnih Rusa. Brončano odličje uzeli su Jugoslaveni, nakon što su nadigrali iscrpljene Španjolce s 8:3. Taj susret označio je i oproštaj od jednog od najvećih igrača u povijesti vaterpola, Manuela Estiartea. On će u listopadu napuniti 39 godina i nakon šest Igara i 601 utakmice za Španjolsku napušta vaterpolo.

Jugoslavenski odbojkaši osvojili su zlatnu olimpijsku medalju svladavši u finalu Rusiju s 3:0 (25:22, 25:22, 25:20), dok su broncu uzeli Talijani trijumfom nad Argentinom 3:0 (25:16, 25:15, 25:18). Jugoslaveni su potpuno dominirali terenom, kao i gledalištem gdje su većinu od 9000 ljudi činili njihovi iseljenici. Ivan Miljković postigao je zadnji poen finala, koje je imalo neizvjesnost u prva dva seta, koji su bili u "egalu" sve do samoga kraja, kada je Vladimir Grbić iskoristio set loptu u prvom, a Goran Vujević u drugom setu. Za Jugoslaviju je ovo prvo odbojkaško zlato uopće, a i njihovo prvo na Igrama, koje su zaslužili jer su izbacili svjetske, europske i olimpijske prvake Talijane u polufinalu, te trenutačno najjače Ruse u finalu.

Od šest zlata posljednjeg dana boksačkih natjecanja Azijci su uzeli četiri, Europljani dva, a niti jedno nije otišlo velesilama Kubi i SAD-u. Razloga za slavlje imaju Kazahstanci s današnja dva zlata i dva srebra, a na kraju su najbolji, ali ni izblizu tako uvjerljivi kao prije, Kubanci s četiri zlata i dvije bronce, dok Rusi imaju po dvije medalje svakog sjaja. Amerikanci su nakon 1948. prvi put ostali bez zlata i morali su se zadovoljiti s dva srebra i dvije bronce. Veliki azijski dan počeo je pobjedom tajlandskog policajca Wijana Ponlida, koji je u muha kategoriji bio bolji od Kazahstanca Bulata Jumadilova. To je drugo tajlandsko olimpijsko zlato u povijesti, prvo je osvojio također boksač Somluck Kamsing u Atlanti, a kod kuće su ga dočekali kao kralja i nagradili s milijun američkih dolara. Ista priča i isti novac očekuje i 24-godišnjeg Ponlida, koji je pobjedu iskoristio za visoko podizanje tajlanske zastave, potom slike tajlandskog kralja, da bi nakraju poljubio sva četiri kuta ringa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije mi bilo teško jer sam imao podršku našeg kralja i cijeloga naroda," izjavio je novi nacionalni heroj Tajlanda.

Azijsko slavlje nastavio je i Kazahstanac Bekzat Satarkanov u pero kategoriji, nadjačavši svjetskog prvaka Amerikanca Ricarda "Rockya" Juareza (22:14). Snažni i okretni Kazah zaradio je dosta poena u prve dvije runde pa ga razvikani "Rocky" nije mogao
ugroziti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uzbekistanac Mahamadkadiz Abdulajev osvojio je pobjedom u poluvelteru prvo uzbekistansko olimpijsko zlato. Aktualni svjetski prvak porazio je u izvrsnoj borbi Amerikanca Ricarda Williamsa, ostavivši tako Amerikance prvi put bez boksačkog zlata na Igrama, a njih su neprekidno osvajali od 1948. Uzbek je vodio s 3:0 nakon prve, s 10:5 nakon druge i s 15:11 poslije treće runde. Tada se Amerikanac probudio, no bilo je isuviše kasno za zlato.

Još jedan Kazahstanac Jermakhan Ibraimov okitio se zlatom, u polusrednjoj kategoriji pobjedom nad svjetskim prvakom iz Rumunjske Marinom Simionom (25:23). Simion, čiji je brat Dorel dan prije u velteru uzeo broncu, slovio je za favorita i bio je velika rumunjska nada za osvajanje zlata što žele još od 1956. godine. Ali, Ibraimov ga je iznenadio, povevši sa 7:3 u prvoj rundi, da bi se Rumunj popravio te nakon druge imao prednost od 19:18. Kazahstanac je ipak imao više snage i nakon dvadeset sekundi u zadnjoj rundi dospio je opet u bolji položaj, koji nije ispuštao do kraja.

Rus Aleksander Lebziak raskrvario je svog protivnika u borbi za prvaka poluteške kategorije Čeha Rudolfa Kraja,razbivši mu nos već u prvoj rundi. Za snažnog Lebziaka nije bilo problema pri uzimanju drugog ruskog boksačkog zlata, dok je Čeh propustio priliku svojoj zemlji nakon četrdeset godina donijeti najsjajnije odličje u boksu.

Naslov najboljeg superteškaša ponio je Britanac Audley Harrison, svladavši Kazahstanca Mukhtarkana Dildabekova s 30:16, te na taj način bacio u zaborav posljednje britansko boksačko zlato zidara Chrisa Finnegana iz 1968.godine. Dvadesetdevetogodišnji Londončanin, visok 198 cm i težak 110 kilograma, iznenađujući je pobjednik kod superteškaša, jer nema nijednu medalju s velikih natjecanja, a tek je lani dogurao do četvrtfinala Svjetskog prvenstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemac Jeroen Dubbeldam na grlu Sjiem olimpijski je pobjednik u preskakanju prepona. I srebro je otišlo u Nizozemsku zahvaljujući Albertu Voornu i konju Lando, dok se broncom okitio Khaled Al Eid iz Saudijske Arabije s grlom Khashm. Nakon dva kruga kvalifikacija ova tri jahača ušla su u dodatni baraž s po četiri kaznena boda, a Dubbeldam je jedini prošao parkur bez rušenja prepreke, dok su Voorn i Al Eid rušili po jednu. Voorn je imao bolje vrijeme za srebro, a bez odličja je ostao svjetski prvak Brazilac Rodrigo
Pessoa kojemu je njegov konj Baloubet Du Rouet otkazao poslušnost pred zadnjom preprekom.

Ruskinja Julia Barsukova nova je olimpijska prvakinja u ritmičkoj gimnastici. Ona je u višeboju osvojila 39,632 bodova, dovoljno da pobijedi ispred Bjeloruskinje Julije Raskina (39,548) i svjetske prvakinje Ruskinje Aline Kabajeve (39,466), koja je imala katastrofalnu pogrešku u obruču.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvačka supersila Iran konačno je došao do zlata trijumfom slobodnostilaša Alireza Dabira u kategoriji do 58 kilograma. Posljednji dan hrvačkih natjecanja ipak je pripao Rusima koji su osvojili dva zlata. Adam Saitiev bio je impresivan u kategoriji do 85 kilograma, dok je David Musulbes slavio u najtežoj kategoriji do 130 kilograma. Put do zlata olakšao mu je njegov protivnik u finalu Artur Tajmazov iz Uzbekistana, koji je u polufinalu izbacio višestrukog svjetskog prvaka Kubanca Alexisa Rodrigueza. Do zlata je došao u kategoriji do 69 kilograma i Kanađanin Daniel Igali pobjedom nad Rusom Arsenom Gitinovim.

Njemačka kajakašica Birgit Fischer domogla se na kraju zapanjujuće karijere i sedmog olimpijskog zlata, nakon što je s Katrin Wagner osvojila utrku kajaka dvosjeda na 500 metara. Tridesetosmogodišnja Fischer uzela je tako i drugo zlato u Sydneyju, nakon pobjede u četverosjedu, i trenutačno je najuspješnija kajakašica u povijesti.

Norvežanin Knut Holmann također je došao do drugog zlata na Igrama pobjedom u jednosjedu, Talijanka Josefa Idem Guerrini pobijedila je u kajaku jednosjedu deset godina nakon njezine jedine zlatne medalje sa Svjetskog prvenstva, a Mađar Gyorgy Kolonics najbolji je kanuist u sprintu.

Mađari su se potvrdili kao najjača sila na mirnim vodama jer su uzeli još dva zlata, u kajaku dvosjedu i kanuu dvokleku. Današnjih finala skoro da i nije bilo, a kajak i kanuu je mogao ući u povijest kao prvi sport u kojem bi medalje bile dodijeljene nakon ceremonije zatvaranja. Naime, natjecanje je kasnilo čak šest sati zbog olujnog nevremena i vjetra koji je jezerom Penrith puhao čak i do 56 km/h, pa se ozbiljno razmišljalo o odgodi natjecanja za ponedjeljak. Predsjednik MOO-a Juan Antonio Samaranch već je dao svoj pristanak, no tada su čelnici kajakaškog sporta ipak odlučili poslati čamce na stazu u sasvim neregularnim uvjetima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanka Stephanie Cook olimpijska je pobjednica u modernom petoboju - disciplini u kojoj se sportaši bore u gađanju zračnom puškom, mačevanju, plivanju na 200 metara, preponskom jahanju i utrci na 3000 metara. Cook se nalazila tek na osmom mjestu poslije četiri discipline, ali joj je ostalo najviše snage za trčanje na 3000 metara, gdje je pobijedila s više od tri stotine metara prednosti i uzela zlato. Amerikanka Emily de Riel nije uspjela obraniti 49 sekundi prednosti stečenih uoči trčanja na 3000 metara, pa se morala zadovoljiti srebrom, dok je i bronca otišla u Veliku Britaniju zahvaljujući Kate Allenby.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo