Većina pripadnika generacije iz 1971. i 1991. godine koji žive u državama zapadnog Balkana smatra da bi život bio bolji da je SFRJ opstala.
Rezultati su to istraživanja Europskog fonda za Balkan koje je napravljeno u razdoblju od 25. rujna do 17. listopada, a u kojem je sudjelovalo više od dvije tisuće ljudi rođenih 1971. godine, koji pripadaju posljednjoj generaciji Jugoslavena, ali i oni koji su rođeni 20 godina kasnije i koji se ne sjećaju ratova, sukoba i raspada starog sistema.
Istraživanje je provedeno u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji, a predstavljeno je jučer u Berlinu, javlja agencija Beta. Većina ispitanika, s izuzetkom stanovnika Hrvatske, Kosova i pripadnika starije generacije Hrvata u BiH smatra da bi život bio bolji da je SFRJ opstala sa istim političkim sistemom i odnosima među republikama kao za vrijeme vladavine Josipa Broza Tita. Osim starije generacije Srba u BiH i u Srbiji, većina ispitanika, ipak, smatra da je raspad SFRJ bio neizbježan.
Istraživanje je pokazalo i kako je povjerenje pripadnika drugih naroda kod većine ispitanika na vrlo niskoj razini.
Mladi vjeruju u EU
Većina pripadnika obiju generacije, osim onih koji žive u Hrvatskoj i Srbiji, podržava članstvo ili proces ulaska svoje zemlje u EU. Protiv članstva u EU je u Hrvatskoj 33 posto generacije posljednjih Jugoslavena i 44 posto rođenih 1991. U Srbiji se tako izjašnjava 47 posto starije generacije, i 48 posto rođenih 20 godina kasnije.
Većina rođenih 1971. u Hrvatskoj, Srbiji, Makedoniji, kao i Srbi u BiH vjeruju u mogućnost raspada EU, dok su mlađe generacije po tom pitanju optimističnije.