Vlasti u Townsvilleu upozorili su stanovnike da se paze krokodila i zmija uočenih kako bauljaju ulicama četvrti koje su se našle pod vodom nakon velikog potopa. Situacija je, uzmu li se u obzir i paklene temperature kojima su Australci izloženi, u najmanju ruku dramatična.
Rekordne kiše, a prestanak oborine još nije na vidiku
Australiju su pogodile rekordne oborine pa su jučer su vlasti bile prisiljene otvoriti ustave na brani rijeke Ross, čiji je kapacitet premašen tri puta. Da stvar bude gora, u sljedećim se danima očekuje još obilnih padalina. Trenutno je od poplave ugroženo dvadeset tisuća domova, piše BBC.
Pripadnici hitnih službi i vojska navode kako su primili više od tisuću poziva upomoć, a pritom se služe čamcima i helikopterima kako bi ljude premjestili na više nadmorske visine.
Poplavljenim ulicama doslovno šeću krokodili i gmižu zmije.
Krokodili u dvorištima
"Vidjeli smo kako krokodili prelaze cestu, a viđat ćemo ih i kad poplave prestanu na neobičnim mjestima na farmama i u jamama", rekla je ministrica okoliša Leeanne Enoch. "Slično je sa zmijama, one su dobri plivači i mogu se neočekivano pojaviti na mnogim mjestima", dodala je.
Jedna je stanovnica Townsvillea podijelila fotografije krokodila koji bezbrižno sjedi u plitkoj vodi koja je prekrila dvorište njezina oca. Jedan je pak ulovljen dok se penjao na drvo.
Policija je građane upozorila i na ostale opasnosti poplave poput opasne kanalizacijske vode.
Sve je stalo
Škole, razne firme i aerodrom u Townsvilleu su zatvoreni.
Sjeverni Quenssland inače ima tropsku klimu i monsunske kiše su česte u periodu od travnja do prosinca, no trenutne vremenske prilike su doista vrlo rijetke. Australska meteorološka služba navodi kako su monsunske kiše izbjegle ostale dijelove zemlje koja se trenutno bori s ekstremno visokim temperaturama.
"Ovo je presedan, ovoliko oborina nismo nikada vidjeli", rekla je premijerka Queenslanda Annastacia Palaszczuk. "Ovo se događa jednom u stotinu godina", dodala je.
Dvaput u mjesecu srušen temperaturni rekord
Siječanj je u Australiji bio najtopliji u povijesti mjerenja. U gradu Adelaideu dvaput je ovog mjeseca srušen temperaturni rekod - temperatura se popela na 49.5 stupnjeva. Zbog ekstremnih temperatura nestajala je struja, a od nesnosne vrućine umrlo je i mnoštvo divljih životinja.
Indexu se javila Hrvatica iz Melbournea u kojem je danas izmjereno 39 stupnjeva.
"UV index zračenja danas je 12, nije za biti vani, jako je vruće, puše jako vruć vjetar. No prošli tjedan smo imali 43 stupnja s jako vrućim vjetrom, kao u pećnici. Doslovno peče kože", rekla je i dodala kako je u cijeloj državi Victoriji na snazi zabrana paljenja vatre.
"Ljudi se hlade tako da ostanu doma pod klimom, drugo se ni ne može. Iznad 30 stupnjeva znamo se dosta s paucima boriti, ali i to se riješi", kazala je.