Izgleda da su žene u Afganistanu imale veća prava nego što će imati narednih godina. Barem to tako izgleda ako se vratimo u povijest.
Svi su se nadali povratku kraljevine obitelji Shah. Ahmad Shah, koji je i dalje poglavar Kuće Barakzai, imao je 39 godina kada je njegov otac kralj Zahir Shah svrgnut s trona 1973. godine. Prije nego što se srušila vlada predsjednika Ashrafa Ghanija i talibani su došli na vlast, ostalo je zrno nade da bi se Shahi mogli vratiti na vlast.
Tko je bio Zahir?
Za vrijeme njegove vladavine bio je mir koji danas mnogi priželjkuju. Čak je 29 godina progonstva proživio Zahir. Vratio se 2002. godine nakon što talibani više nisu bili na vlasti.
Bio je to posljednji kralj Afganistana, koji je vladao od 8. studenog 1933. do svrgavanja 17. srpnja 1973. Služivši više od 39 godina, Zahir je bio najdugovječniji vladar Afganistana od osnutka Durranskog carstva u 18. stoljeću. Proširio je diplomatske odnose Afganistana s mnogim zemljama. Pedesetih godina prošlog stoljeća Zahir Shah započeo je modernizaciju zemlje, što je kulminiralo stvaranjem novog ustava i ustavnog sustava monarhije.
Vlada Zahirova također je financirala novo sveučilište. Slobodno su žene odlazile na posao, vodile poslove. Za vrijeme njegove vladavine žene su nosile haljine i štikle.
Upravo su pod njegovom vladavinom osnovane ženske škole, te su žene dobile pravo glasa. Njegove su reforme slijedile reforme njegovog prethodnika iz 1920 -ih, Amanullaha, koji je zabranio stroge tradicionalne kodekse odijevanja i obeshrabrio poligamiju, dok je njegova supruga, kraljica Soraya, javno skinula maramu.
S trona ga svrgnuo rođak
Ustav koji je ustanovio kralj Zahir također je dopuštao uvođenje slobodnih izbora i parlamenta. No, kralja Zahira, svrgao je 1973. njegov rođak, koji je sve vratio na staro, pa i ženska prava. Zahir je živio u egzilu 29 godina u Italiji.
Vratio se u 88. godini života - dovezen je u svoju zemlju talijanskim vojnim zrakoplovom, a na aerodromu u Kabulu dočekao ga je tadašnji predsjednik Afganistana Hamid Karzai. Kralj Zahir je do kraja života živio u svojoj staroj palači u Kabulu, sve do svoje smrti 2007. Njegova supruga Humaira Begum također mu je bila prva rođakinja. Par je imao šest sinova i dvije kćeri o kojima se malo zna.
Da je Zahir stvarno bio modernator, dokazuje činjenica da je,
ironično, njegov otac - Muhammad Nadir
Shah poništio sva prava žena od onog trenutka kako je
došao na vlast.
Nije Zahir jedini koji se zalagao za prava žena
Za vrijeme kralja Amanallaha, koji je vladao od 1919. do prisilnog odlaska desetljeće kasnije, strogi tradicionalni kodeksi odijevanja bili su zabranjeni i otvorene su nove škole za dječake i djevojčice. Povećana je zakonska dob za udaju žena, dok su prisilni brakovi bili zabranjeni, a praksa poligamije - gdje su muškarci uzeli više od jedne žene - bila je nemoguća. Njegova supruga Soraya Tarzi i sama je bila snažan zagovornik ženskih prava i osnovala je prvi afganistanski časopis za žene koji se zalagao za ravnopravnost spolova, prenosi DailyMail.
Nakon govora njenog supruga u kojem je rekao da islam ne zahtijeva od žena da pokrivaju svoja tijela ili nose marame, kraljica Soraya je skinula maramu. U govoru 1926. godine kojim je obilježena sedma godišnjica neovisnosti od britanske vladavine, rekla je da nova sloboda pripada "svima nama" i pozvala žene da "sudjeluju" u pokretu prema naprijed, piše ovaj portal.
Moderno do Sovjeta
Desetogodišnja okupacija Sovjetskog Saveza nad zemljom koja je
uslijedila 80-ih godina prošlog stoljeća dovela je do daljnjih
nemira, uz otpor okupaciji koju su vodili borci poznati kao
mudžahedini. Naknadni građanski rat nakon povlačenja Sovjeta
doveo je do uspona Talibana, čije je prvo razdoblje na vlasti
1990 -ih bilo izuzetno brutalno. Školovanje djevojčica nakon osme
godine bilo je zabranjeno, dok je ženama bilo zabranjeno raditi i
bile su prisiljene stalno biti pokrivene od glave do pete.
Mnogi strahuju da će tako biti i danas, odnosno da se talibani nisu modernizirali kako žele prikazati.