ŽENE KOJE SU LETJELE ZA HITLERA: / Jedna mu je spašavala život, druga ga je htjela vidjeti mrtvog

Image
Foto: YouTube

Iako im je karijera u nacističkim zračnim snagama bio slična, Hanna Reitsch i Melitta von Stauffenberg bile su dvije potpuno različite osobe i međusobno se nisu podnosile.

14.10.2017.
9:00
YouTube
VOYO logo

Nerijetko se povlači tema povijesnih junakinja koje su nepravedno zaboravljene i sjećanje na koje je prepušteno na nemilost zubu vremena. No, što je s onim ženama koje su se našle na drugoj strani? Žene koje su bile iza neprijateljskih linija. Knjiga 'Žene koje su letjele za Hitlera: Priča o ogromnoj ambiciji i golemom suparništvu' autorice Clare Mulley bavi se upravo tom tematikom prateći biografije dviju žena, najodlikovanijih nacističkih pilotkinja. Jedna je završila kao nacistički apologeta, druga je željela vidjeti Hitlera mrtvog.

Slične, a tako različite

Hanna Reitsch i Melitta von Stauffenberg bile su talentirane, hrabre i neopisivo lijepe žene koje su se borile da njihova imena ostanu zapamćena unatoč činjenici da su karijeru započele u dominatno muškom poslu tijeko tridesetih godina prošlog stoljeća u Njemačkoj. Obje su postale testne pilotkinje te su ubrzo odlikovane željeznim križem zbog službe Trećem Reichu. No, sve sličnost među njih dvije ovdje završavaju. Bile su potpuno različite i međusobno se nisu podnosile. Reitch je čak odbila održati govor na sprovodu poginule von Stauffenberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ZATAŠKANA ISTINA O NACIZMU: /

Ugledni profesor: 'Hitler je zamalo preuzeo Los Angeles, evo što je radio u Hollywoodu'

Image
ZATAŠKANA ISTINA O NACIZMU: /

Ugledni profesor: 'Hitler je zamalo preuzeo Los Angeles, evo što je radio u Hollywoodu'

Hanna Reitch odrasla je u obitelji srednje klase te je izgledala poput arijevaca s Göbbelsovih propagandnih plakata. Melitta von Stauffenberg bila je porijeklom iz pruske aristokratske obitelji židovskih korijena. Obje su bile gonjene duboko usađenim patriotizmom, ali dok je Hanna u travnju 1945. godine pokušavala Hitleru spasiti životu preklinjući ga da sjedne s njom u avion ne bi li ga odvela na sigurno, Melitta je stala na drugu stranu te podržala poznati pokušaj atentata na nacističkog diktatora.

Apologet nacizma

Autorica knjige nije se libila kritički osvrnuti na ulogu Hanne Reitsch u nacističkom režimu. Hanna je, naime, bila jedna od posljednjih ljudi koji su Hitlera vidjeli živog u njegovu bunkeru. Do svog zadnjeg daha negirala je holokaust.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Melitta von Stauffenberg dobila je posebno odlikovanje od šefa Luftwaffea, Hermana Göringa te se vjeruje da je njeno sudjelovanje u ratu na strani nacista poštedjelu njenu obitelj odlaska u koncentracijske logore gdje su Hitlerove sistematski ubijale Nijemce židovskog porijekla.

Operacija Valkira

No, obitelj u koju se Melitta udala uskoro na metu nacističkog režima. Naime, brat njenog supruga, Claus von Stauffenberg bio je ključna osoba u planiranju operacije Valkira kojom se planiralo izvesti atentat na Hitlera. 20. srpnja 1944. godine Claus je postavio bombu tijekom sastanka s Hitlerom te potom otišao nadajući se da će uspjeti potaknuti puč. No, Hitler je preživio s alakšim ozljedama,a cijela obitelj von Stauffenberg, uključujuči i Melittu, bila je uhićena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Claus je pogubljen, ali ostali članovi obitelji su pušteni nakon što su rekli da nisu znali ništa o uroti. Povjesničari vjeruju da je Melitin staž u Luftwaffeu bio razlog iz kojeg su ostali članovi obitelji preživjeli uhićenje. Ona se vratila u aktivnu službu te je poginula samo nekoliko tjedana prije kraja rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo