Vlastima u Prištini je početkom svibnja ove godine isporučeno pet dronova Bayraktar TB-2 turske kompanije Baykar. Ovi dronovi predstavljaju značajno unaprjeđenje za kosovske snage sigurnosti budući da do sada nisu imali slične letjelice. Tamošnji premijer Albin Kurti tada se i pohvalio na Twitteru slikom jednog od nabavljenih dronova, uz tekst: "Kosovo je sada još sigurnije".
Ovo je novi 'kamen spoticanja' u odnosima s Beogradom, koji ne priznaje Kosovo kao državu, ali i s međunarodnom zajednicom, koja praktički već čitavo desetljeće vodi (neuspješne) pregovore između Beograda i Prištine. Španjolska, Rumunjska, Grčka i Slovačka ne priznaju Kosovo, prvenstveno zbog pitanja Katalonije i Cipra, a nema niti naznaka da će ove zemlje uskoro promijeniti svoj stav.
Dron s dometom diljem Balkana
Bayraktar TB-2 je postao poznat nakon početka ruske agresije na Ukrajinu. Do tada malo poznata turska kompanija Baykar Defense Technology praktički je preko noći postala jedan od svjetskih lidera u tom sektoru. Dronovi Bayraktar u Ukrajini su se naročito dobrima pokazali protiv ruskih PVO sustava Pancir, koji su dotad smatrani izuzetno naprednima. Bayraktar TB-2 ima suvremeni navigacijski sustav, koji mu omogućava da leti i noću i u lošim vremenskim uvjetima.
S dometom većim od 2000 kilometara sa samostalnim navođenjem, te više od 300 kilometara s video-linkom i direktnim navođenjem sa zemlje, Bayraktar TB-2 lako može doći do zračnog prostora Crne Gore i Sjeverne Makedonije (zemalja članica NATO-a) te BiH i većeg dijela južne i središnje Srbije. Bayraktar također može letjeti i iznad cijelog pojasa KBS između Srbije i Kosova, gdje se nalaze snage Vojske Srbije i Žandarmerije te vojne baze Jug - barem teoretski, budući da za takvo nešto kosovske snage sigurnosti neće imati odobrenje NATO-a.
Napredne mogućnosti i suvremeno naoružanje
Maksimalna brzina Bayraktara je oko 130 kilometara na sat, uz maksimalnu jurišnu brzinu od 220 kilometara na sat. Maksimalna visina leta je oko 7000 metara, dok je visina s koje može koristiti navođene rakete oko 5000 metara. Bayraktar TB-2 može u zraku neprekidno ostati i više od 24 sata, što ovisi o vremenskim uvjetima. Dronovi mogu biti naoružani laserski navođenim bombama MAM, turske tvrtke Roketsan. Također, postoji i mogućnost korištenja L-UMTAS navođenih projektila te raketnih sustava Rogan i Bozok turske kompanije Tubitak.
Bayraktar TB-2 također ima napredne mogućnosti izviđanja i prikupljanja videomaterijala iz zraka (Aero-SIGINT). Glavni takav sustav je ARGOS-II HDT njemačke kompanije Hensoldt, koji obuhvaća kameru visoke rezolucije kao i termičku kameru. Drugi ovakav sustav na Bayraktar dronovima je MX-15D IR/EO, kanadskog proizvođača Wescam, koji omogućava noćno infracrveno izviđanje i snimanje. Bayraktar također može imati i AESA radar visoke rezolucije.
Vučić se hvalio da će ih dobiti 'preko reda'
"Tražio sam od turskog predsjednika Erdogana dronove Bayraktar za zrakoplovstvo Vojske Srbije i dobio obećanje da ćemo ih moći kupiti preko reda", rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić početkom 2022. godine. Samo godinu dana kasnije, situacija se u potpunosti promijenila, a Vučić je nedavno izjavio da je Srbija odbila kupiti Bayraktar dronove, jer su ih već isporučili Prištini.
"Nedavno smo dobili kineski dron CH-91 i nastavljamo ga kupovati. Za pet mjeseci dobit ćemo i tisuću dronova-kamikaza, koje smo tražili od kompanija s Bliskog istoka", kazao je Vučić.
POGLEDAJTE VIDEO: Putujući cirkus Aleksandra vučića - ruši dronove, diže MiG-ove: 'On je drama queen'