RTL u Hrtkovcima /

Završila policijska opsada Hrtkovaca i okolnih sela: ovakav Šešelj treba ovakvoj srbijanskoj vlasti

Ikonografija koju smo vidjeli danas vratila nas je devedesete, u vrijeme terora, straha i mržnje. A ta ideja u Srbiji nije umrla

6.5.2018.
18:48
VOYO logo

Srbijanska policija spriječila je osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja da održi novi skup u selu Hrtkovci, sinonimu protjerivanja vojvođanskih Hrvata zbog čega je u Haagu i osuđen na deset godina zatvora. On, kao ni 200-injak članova njegove Srpske radikalne stranke, nisu mogli ući u Hrtkovce, pa se Šešelj na obljetnicu svoga huškačkog govora protiv Hrvata 1992. novinarima obratio pred kordonom policije u mjestu Jarak, sedam kilometara od Hrtkovaca.

Kaže da nije došao zastrašivati Hrvate, nego "provocirati režim". Ponovio je i skandaloznu poruku kako Hrvatska i Srbija ne mogu imati normalne odnose dok traje "okupacija Republike Srpske Krajine". Nije moglo i bez incidenata. Nekoliko članova Liberalno-demokratske partije jasno i glasno je reklo tko je Šešelj. I ubrzo, dobili po glavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nikakvih namjera nismo imali da pravimo incidente", izjavio je Šešelj po dolasku u Jarak, krajnju točku do koje je danas mogao.

U proteklih 27 godina napravio je i previše zločina, i za njih odgovarao u Hagu. Stoga svaki njegov povratak na mjesto zločina traumatičan je. Prije svega za Hrvate ovih prostora. Jer s njim uvijek dolazi i ikonografija devedesetih. Podsjetnik na dane terora. Tako je bilo i na ovom kratkom skupu, na kojem su ponovljene teze koje nemaju veze s realnošću ali i zdravim razumom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju je cijeli dan pratio RTL-ov reporter Zoltan Kabok. Hrtkovci nisu obranjeni jer su zajedno s tri okolna sela bili pod policijskom opsadom u protekla 24 sata. Stvari se sada ipak vraćaju u normalu.

1.500 pripadnika policije, interventnih snaga osiguravalo je javni red i mir. Šešelj je došao sedam kilometara do Hrtkovaca, do posljednje policijske nadzorne točke. Sa svojim istomišljenicima obratio se novinarima i napustio područje.

Hrvati su i dalje u strahu, i zbog poruka i ikonografije koje smo vidjeli danas, a što nas je vratilo u '90., u vrijeme terora, mržnje i straha. Ta ideja u Srbiji nije umrla, a aktualna vlast o tome ne želi govoriti jer dio najviših državnih dužnosnika bio je dio tog projekta.

Pravomoćna presuda Šešelju izrečena je 11. travnja. Do danas nitko iz srbijanskog državnog vrha nije se očitovao, ili pozitivno ili negativno, o toj presudi. Poražavajuća je to činjenica, koja jasno govori da ovakav Šešelj treba ovakvoj srbijanskoj vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo