Napadač povezan s ISIS-om ubio je 50 i ranio 53 osobe u gay klubu u Orlandu na Floridi. Počinitelj ovog terorističkog čina 29-godišnji je Amerikanac s Floride Omar Mir Seddique Mateen. U trenutku napada u klubu je bilo 320 ljudi. Napadač je nosio AR-15 jurišnu pušku, pištolj i još jedan "uređaj" na sebi, rekao je šef policije u Orlandu John Mina i dodao kako se čini da je napad bio organiziran i dobro pripremljen. Ovo je najsmrtonosniji napad ovakvog tipa u povijesti SAD-a.
Napadač je povezan s ISIS-om
Osumnjičeni napadač navodno je povezan s ISIS-om. Džihadistička medijska agencija Amaq News objavila je kako ISIS preuzima odgovornost za ovaj napad u Orlandu. Prema toj agenciji, pucnjava je djelo "vojnika kalifata". Uz to, osumnjičeni je u subotu navečer nazvao policiju i tvrdio kako je povezan sa ISIS-om, a tijekom razgovora spomenuo je bombaša s bostonskog maratona.
Mateen je bio poznat američkoj policiji. Bio je na FBI-evoj listi ljudi za koje se sumnja da su ISIS-ovi simpatizeri, a federalna policija da je istraživala 2013. i 2014. godine
Razlika između prošlih ISIS-ovih napada i ovog
Spomenuta izjava i preuzimanje odgovornosti u ovom se slučaju razlikovala od onih kada je ISIS preuzimao odgovornost za napade u Parizu i Bruxellesu, piše Business Insider. Izjava Amaq agencije objavljena u nedjelju ne opisuje detalje napada, a nejasno je kako je Mateen povezan s grupom, dok su napadači u Parizu i Bruxellesu imali izravne veze s ISIS-ovim liderima.
Geopolitički i sigurnosni analitičar Michael Horowitz iz Levantine grupe rekao je za Business Insider kako za sada "ne postoji ništa što bi barem donekle dokazalo da je napadač bio u kontaktu s ISIS-om". On je objasnio kako ISIS daje vrlo malo informacija u vezi s napadom, a pozivaju se na "izvor blizak al-Amaqu" kako bi potvrdili da su navodno povezani s napadom, sugerirajući kako grupa nije imala prethodna saznanja. U priopćenju se neizravno ne tvrdi da je ISIS odgovoran za napad, nego kažu da je "borac Islamske države" izvršio napad. Svi ti elementi, smatra Horowitz, sugeriraju da je ovaj napad bio inspiriran ISIS-om, a ne usmjeren i financiran od strane te terorističke grupe.
Slično smatra i Rita Katz, suosnivačica SITE-a i stručnjakinja za ISIS-ovu propagandu. "Nema sumnje kako je ova poruka od Amaqa različita od one nakon napada u Bruxellesu", kazala je za Business Insider. "Čini se da se tvrdnja ISIS-ovog Amaqa da je napadač Omar Mateen ISIS-ov borac temelji na medijskim izvještajima da je on povezan s ISIS-om". Do sada je ISIS davao službene izjave kod napada, a sada je ona došla preko Amaqa, koji djeluje kao medijski servis ISIS-a, ali službeno nije dio grupe.
Strategija vuka samotnjaka
ISIS potiče takozvane napade takozvanih vukova samotnjaka u vremenima kada grupa gubi teritorij na Bliskom istoku. Veliku regrutaciju ISIS može ponajviše zahvaliti na poruci kako je grupa stabilna i širi se. No, ta je poruka nedavno izgubila smisao kada su kopnene snage koalicije pod vostvom SAD-a uspjele uzeti dio teritorija od ISIS-a. Kako bi zadržali svoj snažan imidž, grupa se okrenula vanjskim napadima. Skupina se od pozivanja svih da dođu u "kalifat" na Bliskom istoku, okrenula prema poticanju svojih pristaša da ostanu u svojim matičnim zemljama i tamo krenu u napade.
"Po prvi put grupa 'preuzima rizik', tvrdnjom da su odgovorni za ovaj napad bez da su u potpunosti svjesni okruženja i navodnog zaloga vjernosti", rekao je Horowitz. "Ovo može proizlaziti iz stanja grupe, koja se suočava sa sve više napada u Iraku i Siriji što bi također moglo objasniti i frazu "izraz blizak al-Amaqu prije same izjave", kaže Horowitz. Dodaje kako ovo pokazuje koliko grupa želi podići svoj moral suočena s više ofenziva na Bliskom istoku.
Reakcije Obame, Hillary Clinton i Trumpa
Govoreći o napadu, američki predsjednik Barack Obama nazvao je napad "aktom terora i mržnje". No, kazao je kako motivi napadača i njegova povezanost s terorističkim grupama za sada nisu jasni. Jasno je, kazao je američki predsjednik, da je motiv napada mržnja. Govorio je i protiv mržnje usmjerene prema LGBTQ osobama.
Kandidatkinja Demokratske stranke na predstojećim izborima Hillary Clinton poslala je poruku LGBT zajednici. "Molim vas, znajte da imate milijune saveznika diljem zemlje. Ja sam jedna od njih. Nastavit ćemo se boriti za vaše pravo da živite slobodno, otvoreno i bez straha. Mržnja aspolutno nema mjesta u SAD-u".
Donald Trump tvitao je kako "cijeni čestitke za to što je bio u pravu vezano uz islamski terorizam", no kako "ne želi čestitke, nego želi žilavost i budnost. Moramo biti pametni". Uz to Trump je napao američkog predsjednika Obamu i svoju protukandidatkinju Clinton jer u svojim govorima ni ne spominju "radikalni islam".
Gay klubovi bili su sigurno mjesto za mnoge
Gay barovi i noćni klubovi trebali bi biti sigurno mjesto za osobe gay orijentacije.
No, stravična pucnjava u noćnom klubu Pulse u Orlandu, rasplinula je te iluzije, piše Vox. Homoseksualnim osobama, među kojima i imigirantima, ovakvi prostori poput kafića i noćnih klubova daju osjećaj sigurnosti i prihvaćanja u svijetu u kojem su često neprihvaćeni i netolerirani, a za njih može biti i osobno.
Nakon ove masovne pucnjave, zaključuje Vox, bit će teže povjerovati kako su ta mjesta stvarno sigurna.
Uhićen je napadač koji je planirao napad na Pride u LA-u
Nekoliko sati nakon ovog napada u Orlandu, vlasti su priopćile kako je uhićen muškarac s nekoliko komada oružja s namjerom da napadne LGBT Pride u Los Angelesu, objavio je u nedjelju Los Angeles Times.
Policija je odgovorila na pozive o osumnjičenom, a čovjek koji je policiji rekao da čeka prijatelja, imao je planove krenuti na Pride u LA-u. Policijski službenici su u njegovu automobilu pronašli automatsku pušku i streljivo kao i materijal za izradu eksploziva. Prema Timesu, nije pronađena veza između ovog slučaja i napada u Orlandu.