Puč u Turskoj je propao jer su, nakon poziva predsjednika, na ulice izašli svi građani, čak i njegovi protivnici. "Ono što se događalo izazvalo je revolt u njima, ujedinili su se u zaštiti institucija demokratskog poretka, rekao je Goran Beus Richembergh, predsjednik Hrvatsko-turske udruge prijateljstva.
"Danas su se u parlamentu ujedinile sve četiri stranke da potpišu deklaraciju o zaštiti demokratskog poretka. Time su pokazali da ne žele da im vojska kroji sudbinu", rekao je Richembergh.
"Teško je reći tko stoji iza ovog udara. Na prvu loptu, moglo bi se reći da su to sekularisti, jer vojska je tradicionalno bila jamac sekularizma. S druge strane, vidi se da se većina vojske nije uključila, ili čak se uključila na strani režima", rekao je vojni analitičar Igor Tabak. S pučistima iz vojske nije se solidarizirao nitko iz politike. Tko god stoji iza puča, očito je bio malobrojan i vjerojatno zaglavljen u gledanju na stvari iz 1980-ih, kad je bilo jako mnogo čudnih operativnih stvari, smatra Tabak.
Jedino vojska može spriječiti radikalizaciju
Novinar Hassan Haidar Diab nije iznenađen državnim udarom, očekivao ga je i prije. Turska je s Erdoganom krenula u radikalizaciju i to će, prema njemu, postati veliki problem za nekoliko godina. "Vojska je napravila radikalnu pogrešku - dopustili su mu da se Erdogan javi i da zove ljude da izađu na cestu što je bilo osnovno za neuspjeh puča", rekao je Hassan Haidar Diab. U Turskoj jedino vojska može spriječiti radikalizaciju. Ta zemlja je glavna baza džihadista i terorista.
Odgoditi putovanja u Tursku
Gordan Bakota, bivši veleposlanik u Turskoj, rekao je kako je u toj zemlji još 50 naših državljana. "U stalnom smo kontaktu s njima. Još desetak je građana u zračnoj luci i čekaju let. Situacija je još nepredvidljiva pa smo upozorili naše građane da ostanu na mjestima gdje jesu, zračnoj luci, hotelima", naglasio je.
Prema riječima Bakote, naputak je Ministarstva vanjskih poslova RH da svakako treba izbjeći, odgoditi putovanje u Tursku, a ako je nemoguće onda o putu svakako obavijestiti naše djelatnike u veleposlanstvu.
Napad na institucije
Beus Richembergh je istaknuo kako se prvi put u turskoj povijesti dogodilo da su napadnute institucije. "Turci imaju izrazito lojalan odnos prema institucijama i to je bio okidač koji je presudio da građani reagiraju tako kako su reagirali", kazao je Richembergh. Dodao je kako u posljednje vrijeme među mladima dolazi do većeg interesa za religioznost i time oni postaju podatni za radikalizam.
Gospodarska situacija do sada je u zemlji bila dobra, Erdogan je dobro prihvaćen, mnogo je truda uložio u politiku dobrih međususjedskih odnosa, rekao je Bakota. Pozitivno je ocijenio i Erdoganove poteze i stav u imigratskoj krizi. "Zahvaljujući njegovim potezima i mi imamo dobru situaciju na balkanskoj ruti", istaknuo je Bakota.