Stoljećima stare drvene grede krova čuvene pariške katedrale, unutrašnjost od kamena i gotička arhitektura neki su od razloga su zašto je bilo posebno teško obuzdati požar u katedrali i pariški vatrogasci zaslužuju pohvale za njihov trud, kažu stručnjaci, piše CNN.
Toranj i najveći dio krova stoljetne katedrale uništeni su, ali sačuvano je glavno zdanje i dva zvonika. Stručnjaci kažu kako je najveći problem bio u pristupu drvenim stropnim gredama koje oblikuju masivni okvir krova katedrale.
Francusko Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je video u kojem se vidi razina intervencije. Vlasti su poslale na teren oko 400 vatrogasaca, pumpali vodu iz rijeke Seine kojom su gasili požar i koristili dronove.
"Bilo je očito u prvih dvadeset minuta kako će to biti težak požar," izjavio je Gregg Favre, bivši vatrogasac vatrogasne postrojbe St. Louis, koji smatra da bi vatrogasci bili u nepovoljnom položaju i prije nego što su izašli iz vatrogasne postrojbe.
Naime, krov katedrale sadrži tisuće hrastovih greda, od kojih neke od njih datiraju još od 12. stoljeća. Kada su grede počele gorjeti, kamena unutrašnjost otežala je vatrogascima koji su bili izvan katedrale da uđu i detektiraju izvor plamena. Kamen povlači toplinu i dim, sprečavajući vatrogasce da gase požar iz unutrašnjosti crkve.
Visina Notre Dame predstavljala je dodatni problem jer je omogućavala dodatni kisik požaru što ga je razbuktalo i zakompliciralo napore vatrogasaca da dođu do požara.
Zaslužuju pohvale
Korištenje kanadera, kao što je to predložio američki predsjednik Donald Trump su jednostavno nerealne.
Prema profesoru Glenn Corbettu s newyorškog sveučilišta John Jay College of Criminal Justice, nijedan pilot ne bi mogao ispustiti vodu "točno u jedno mjesto koje se kreće ispod njega". On je isto tako odbacio mogućnost korištenja helikoptera. Francuska sigurnosna agencija Securite Civile objavila je kako bi bilo kakav oblik ispuštanja vode iz zraka 'oslabio strukturu Notre-Dame i rezultirao u oštećenju zrada koje se nalaze u blizini katedrale'.
S ovakvim zaključcima slaže se i zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Zagreb Siniša Jembrih.
"Zračne snage se koriste isključivo za gašenje požara na otvorenom prostoru i tu prestaje svaka rasprava. Ako bi zaista krenuli gasiti takve objekte vodom iz zraka, mislim da bi bilo više problema nego što bi napravili dobrih stvari", rekao je Jembrih za Večernji.
Usprkos velikim izazovima, oko 400 vatrogasaca koji su bili na terenu uspjeli su spasiti značajan dio katedrale.
Bivši povjerenik newyorške Vatrogasne podstrojbe, Thomas Von Essen koji je radio tijekom 11/9 rekao je da fotografije unutrašnjosti su ohrabrujuće.
"To nije, znaš, 30 metara otpada ... stvari koje će se tinjati danima. Izgleda da su riješili ovaj požar", rekao je Von Essen.
"Činjenica da su uspjeli kontrolirati širenje požara koliko je to bilo u njihovim mogućnosti i spasiti značajan dio zgrade, uključujući i dva zvonika, pokazuje koliki je to bio napor", izjavio je Favre i dodao: "Mislim da će bilo koji vatrogasac koji ovo radi za život reći ti kako je ovo bio značajan uspjeh i kako ti vatrogasci zaslužuju pohvalu."