Koronavirus se i dalje širi Italijom. Dosad je umrlo sedmero ljudi, a zaraženih je, prema posljednjim podacima, 229. Nakon pokrajina Lombardija i Veneto, koje su u žarištu epidemije, prvi slučaj zaraze jutros je zabilježen u Toscani. U bolnicu u Firenzi jučer poslijepodne javio se 60-godišnji biznismen koji se nedavno vratio iz Singapura.
Zaraza je došla i u stotinama kilometara udaljen Palermo. Pozitivna na koronavirus tamo je žena iz Bergama koja je u sicilijanskoj prijestolnici bila na odmoru. Nju su hospitalizirali, a u karantenu su stavili njezine prijatelje i još neke ljude koji su s njima bili u kontaktu, piše La Repubblica.
Zbog virusa uzbunu su digli i na Tenerifima. Tamo je virus utvrđen kod talijanskog turista koji je doputovao iz Lombardije, a jučer se javio u privatnu polikliniku jer se osjećao jako loše, piše Daily Mail. Hotel u kojem je boravio stavljen je u karantenu. U njemu je trenutačno oko 1000 ljudi.
'Granice ne mogu zaustaviti virus'
Rim je u utorak domaćin sastanka ministara zdravstva susjednih zemalja posvećenog suzbijanju koronavirusa na kojemu će se razmatrati koordinirani odgovor na epidemiju u sjevernoj Italiji.
Sastanak će okupiti ministre zdravstva Italije, Hrvatske, Slovenije, Austrije, Njemačke, Francuske i Švicarske, priopćilo je talijansko ministarstvo zdravstva.
Njemački ministar zdravstva Jens Spahn izjavio je u ponedjeljak da granice ne mogu zaustaviti virus.
'Možemo otkazati velike događaje...'
Upitan bi li bilo moguće zatvoriti cijele gradove, kao što je Italija napravila u sjevernim regijama Lombardiji i Venetu, odgovorio je da je to teoretska opcija, ali da u ovoj fazi nije potrebna.
"Ima mnogo međufaza, od otkazivanja velikih događaja (...) do potpunog zatvaranja cijelih gradova", rekao je Spahn.
Talijanska vlada ustrajava na tome da bi zabrana putovanja u šengenskom prostoru kao odgovor na javnozdravstvenu krizu biia pogrešan odgovor.
U Lombardiji i Venetu vlasti su poduzele stroge mjere u svrhu suzbijanja virusa i zatvorile desetak gradova, izolirajući više od 50.000 ljudi.
Kinezi: 'Imamo cjepivo'
Znanstvenici s kineskog Sveučilišta Tianjin tvrde da su razvili cjepivo za koronavirus. Voditelj njihova tima, profesor Huang Jinhai kaže kako cjepivo može poslužiti i kao potencijalna terapija za zaražene pacijente. Kineski mediji javljaju da je profesor navodno osobno uzeo četiri doze cjepiva te da nije imao nuspojava.
Naglašava se i da sveučilište traži partnere za provođenje kliničkih ispitivanja.