Turska će od danas u UN-u biti poznata kao Türkiye, nakon što je ta svjetska organizacija usvojila službeni zahtjev Ankare, prenosi u četvrtak BBC. Od nekoliko međunarodnih organizacija zatražit će se da promijene ime države u sklopu inicijative koju je prošle godine pokrenuo turski predsjednik Tayyip Erdogan.
Naziv Türkiye "predstavlja i izražava kulturu, civilizaciju i vrijednosti turske nacije na najbolji način", rekao je Erdogan u prosincu prošle godine.
UN kaže da je promijenio naziv države čim je ovaj tjedan primio službeni zahtjev. Većina Turaka već svoju zemlju poznaje kao Türkiye. Ipak, jako se puno koristi anglizirani oblik Turkey, uključujući i u samoj zemlji.
Državna televizija TRT je u prosincu navela "nelaskave" konotacije naziva Turkey u engleskom jeziku, navodeći da se ili odnosi na "veliku pticu koja potječe iz Sjeverne Amerike" ili "kad nešto jako pođe po zlu". Turkey na engleskom jeziku znači puran.
Imena mijenjali i Makedonija, Šri Lanka, Indonezija, Mjanmar...
Turska je tek jedna od zemalja koja je odlučila promijeniti svoje ime. Ovo su još neke zemlje koje su se odlučile preimenovati.
Iz političkih razloga, odnosno radi poboljšanja odnosa s Grčkom, Makedonija je 2019. godine postala Sjeverna Makedonija.
Mnoge zemlje promijenile su ime nakon što su stekle neovisnost pa je tako Istočni Pakistan postao Bangladeš, Cejlon je postao Šri Lanka, Nizozemska Istočna Indija promijenila je ime u Indonezija, a Rodezija u Zimbabve.
Bivši britanski protektorat Svazi je 2018. godine vratio svoj izvorni naziv eSvatini, a Zair se 1997. preimenovao u Demokratsku Republiku Kongo. Burma se 1989. odlučila preimenovati u Mjanmar kako bi raskrstila s kolonijalnom prošlošću, a bivša francuska kolonija Gornja Volta promijenila je 1984. ime u Burkina Faso.
Kambodžu je režim Crvenih Kmera preimenovao u Kampućiju, a naziv Kambodža ponovo je vraćen 1989. Dahomej je pak, nakon stjecanja neovisnosti od Francuske, promijenio ime u Benin, po moćnom kraljevstvu zapadne Afrike prije kolonizacije.