Pod geslom "New York raste", ciljano će se nastojati pružiti psihološka pomoć svim oboljelima, a naglasak je stavljen na prevenciju mentalnih oboljenja među 8,4 milijuna stanovnika.
Na čelu posebnog tima koji će se baviti ovom problematikom zamjenik je gradskog pročelnika za zdravstvo, doktor Gary Belkin. "Suočeni smo s čitavim nizom zdravstvenih problema koji pogađa veliki broj ljudi. Dobro smo se pripremili i znamo što činimo. U idućim ćete tjednima čuti za nas", najavio je Belkin ne otkrivajući metode rada, ali ni troškove ovog posebnog programa pomoći oboljelima.
Međutim, prije samo nekoliko mjeseci iz ured gradonačelnika New Yorka moglo se čuti kako će za potrebe liječenja mentalno oboljelih gradonačelnik odobriti čak 386 milijuna dolara.
Otprilike 8 posto odraslih stanovnika New Yorka iskusilo je neki oblik depresije, prošle godine. Isti postotak pojavljuje se i u studentskoj populaciji koja je imala suicidalne tendencije. Dakle, 8 posto studenata u New Yorku, prošle si je godine pokušalo oduzeti život.
Ove poražavajuće brojke posebno su vidljive kod siromašnih i pripadnika manjina. Mentalna oboljenja najčešće prođu bez dijagnoze, a o liječenju gotovo da i nema govora.
Izvješće gradskih vlasti također je pokazalo kako nema porasta u broju depresivnih, ali su zloporabe alkohola i driga u značajnom porastu.
Derivat marihuane, na ulici nazvan K2, droga je koja je počela odonositi živote, a i uzrokom je sve većeg broja psihotičnih epizoda, u njezinih korisnika.
Program "NYC raste" posebno je usmjeren ka praćenju mentalnog zdravlja djece, a tek potom i odraslih.