ZABRINJAVAJUĆA PORUKA: /

"U BiH imamo ozbiljnu radikalizaciju, lokalne zajednice rađaju terorizam"

Image
Foto: AFP, ELVIS BARUKCIC
19.11.2015.
17:24
AFP, ELVIS BARUKCIC
VOYO logo

Na konferenciji za novinare održanoj u Sarajevu neposredno po povratku iz Pariza gdje je s francuskim dužnosnicima razgovarao o borbi protiv terorizma Mektić je kazao kako je jasno da se stanje globalno komplicira i da "može biti ozbiljnijih problema" pa stoga mora biti više suradnje.

"Potrebno nam je što više partnera", kazao je Mektić no odbacio je mogućnost da, primjerice, Hrvatska sama odluči poslati "tajne agente" u BiH kako bi se bolje nadziralo stanje u toj zemlji kako je to nedavno objavljeno u hrvatskim medijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NAKON NAPADA U SARAJEVU: /

Službe BiH istražuju ubojstva vojnika kao teroristički čin

Image
NAKON NAPADA U SARAJEVU: /

Službe BiH istražuju ubojstva vojnika kao teroristički čin

Mektić je potvrdio kako je o svemu razgovarao i s francuskim dužnosnicima, posebice u svjetlu prošlotjednih napada u Parizu.

Veza s terorističkim napadima u Francuskoj i zbivanja na zapadnom Balkanu, kako je ustvrdio, je krijumčarenje oružja koje potiče sumnje da se to oružje podrijetlom s Balkana koristi za napade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mektić je najavio kako će stoga biti formirana regionalna mreža stručnjaka koji će djelovati kao istražiteljski timovi protiv krijumčarskih kanala.

Stanje u BiH ipak je poseban problem jer ona, kako je potvrdio Mektić, postaje rasadište terorista. "U BiH imamo ozbiljnu radikalizaciju i ona je u svakom novom koraku vodila nasilnom ekstremizmu a on je završavao terorizmom. Mislim da je ovo događaj koji je prevršio svaku mjeru. Ako smo imalo odgovorni prema ovoj državi i njenim građanima moramo poduzeti mjere koje će spriječiti radikalizaciju, nasilni ekstremizam i terorizam", kazao je Mektić.

Lokalne zajednice proizvode radikalizam i terorizam

Ocijenio je kako unutar BiH postoje lokalne zajednice u kojima ne funkcionira pravna država i njeni zakoni a oni rađaju nasilni radikalizam i posljedično terorizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomenuo je primjer Gornje Maoče gdje islamisti postavljaju svoje straže ili odbijaju slati djecu u škole. Kazao je kako je ranije predlagao da se u takvim sredinama "silom uspostavi pravni poredak".

"Ne mogu se ovdje praviti parapolicijske strukture", upozorio je Mektić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je kako radikalni ekstremisti nemaju mjere jer žele uspostavu države isključivo po svojoj mjeri. Mektić je iznio podatak kako je policija doznala da je do sada 50 državljana BiH bilo na ratištima u Siriji i Iraku a njih 20 je sada predmetom kaznene obrade i mogu se očekivati optužnice protiv njih.

No Enes Omerović koji u srijedu navečer ubio dvojicu vojnika i očevidno planirao taj napad zapravo nije bio u kaznenim evidencijama.

Posredno je obuhvaćen policijskim istragama tek kao zet stanovitog Muhameda Mece poznatog po radikalizmu i vezama s terorističkom skupinom predvođenom Rijadom Rustempašićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ciljano napao vojnike

Pretragom Omerovićeve kuće pronađena je literatura koja ga povezuje s islamskim radikalizmom i terorističkom organizacijom Islamska država.

U napad je krenuo naoružan s nekoliko ručnih bomba i većom količinom streljiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mektić je potvrdio kako je Omerović ciljano napao vojnike dok je civile u kladionici poštedio a zatim je ugledao još jednog vojnika koji je ulazio u autobus te ga je također pokušao ubiti no u tome nije uspio.

Bježeći s mjesta napada bacio je i ručnu bombu koja nikoga nije ozlijedila a ubio se kad ga je policija pronašla i opkolila u obiteljskoj kući.

No ministar sigurnosti upozorava kako je možda najgore to što se ponovo potvrdilo da u BiH kako je sada uređena ne postoji učinkovit sustav nužan za suočavanje s terorističkim opasnostima.

"Tko zna po koji put pokazala se naša nekoordiniranost", priznao je Mektić komentirajući policijsku akciju provedenu u srijedu navečer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek dan kasnije i nakon istrage, kako je kazao Mektić, postoji osnova za sumnju kako je riječ o terorističkom djelu s umišljajem a sve ranije ocjene koje su iznosili i neki policijski dužnosnici bile su proizvoljne. Policijske su se agencije u srijedu "otimale" tko će obaviti očevid i istragu a na kraju je moralo presuditi Tužiteljstvo BiH "prekinuvši mučne scene", opisao je cijelu situaciju Mektić.

Hitni plan mjera

Kazao je kako Vijeće ministara BiH mora donijeti hitni plan mjera uključujući novi prijedlog zakona o borbi protiv terorizma kojim bi se dale veće i fleksibilnije ovlasti obavještajcima, policiji i tužiteljstvima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sa sadašnjim ovlastima mi ne možemo raditi", kazao je Mektić pojašnjavajući kako se u BiH sada na isti način tretiraju slučajevi sitnih krađa i terorizma a silne policijske agencije miješaju se jedne drugima u posao pri čemu se ne zna tko je za što nadležan.

Kazao je kako je apsurdno da sigurnosne agencije u BiH danas ne mogu otkriti ni sjedišta internetskih stranica koje šire mržnju a potvrdio je i kako su sjedišta ključnih institucija u BiH poput državnog predsjedništva iznimno slabo zaštićena i potencijalno ranjiva.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo