Bolesti uzrokovane pušenjem uzet će 200 milijuna života samo u Kini tijekom ovog stoljeća, izvjestila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Kina je vodeći svjetski proizvođač i potrošač proizvoda duhanske industrije. 2015. su kineske duhanske tvrtke zabilježile 160 milijuna dolara profita, što je bio rast od 20 posto u odnosu na godinu ranije.
Svjetsko zdravstvena organizacija reagirala je izvješćem u kojemu navodi kako Kina mora poduzeti mjere kojima će drastično smanjiti dio populacije koja puši.
"Ako Kina ništa ne učini i ne uvede progresivne politike u vezi pušenja, posljedice će biti strahovite, ne samo za zdravlje ljudi već za cijelu zemlju i kinesko gospodarstvo", kazao je Bernhard Schwartlander iz Svjetske zdravstvene organizacije, zadužen za Kinu.
Podaci pokazuju da 28 posto svih odraslih, odnosno 50 posto muškaraca u Kini svakodnevno puši. Najčešći pušači su radnici koji su se preselili iz ruralnih u urbana područja.
U izvješću, Svjetska zdravstvena organizacija predlaže naizgled jednostavnu mjeru - nametanje poreza koji će povećati cijenu cigareta za 50 posto, što će spasiti 20 milijuna života u sljedećih 50 godina.
Alarmantan je i podatak da je proizvodnja duhanskih proizvodnja u Kini narasla deset puta od 2000. do danas.