Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila je izvanredno zdravstveno stanje zbog epidemije majmunskih boginja.
Riječ je o klasifikaciji koja je najveće upozorenje koje WHO može izdati i prati svjetski porast slučajeva.
Novi načini prijenosa
Odluka je pala kraju drugog sastanka hitnog odbora WHO-a o virusu.
Više od 16.000 slučajeva sada je prijavljeno iz 75 zemalja, rekao je glavni direktor WHO-a dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.
"Dakle, ukratko, imamo epidemiju koja se brzo proširila svijetom, novim načinima prijenosa, o kojima premalo znamo i koja zadovoljava kriterije iz Međunarodnih zdravstvenih propisa", rekao je Ghebreyesus.
Trenutačno postoje još samo dvije takve hitne zdravstvene situacije - pandemija koronavirusa i stalni napori da se iskorjeni dječja paraliza.
Sedmi put u povijesti
Ovo je sedmi put da je takva odluka donesena od 2009., a posljednja je bila za Covid-19, kojemu je WHO dao istu oznaku 2020.
Majmunske boginje su virusna infekcija koja se tipično javlja kod životinja u središnjoj i zapadnoj Africi, iako mogu uzrokovati epidemije kod ljudi. Dok se slučajevi povremeno identificiraju u zemljama u kojima virus nije endemičan, najnovija epidemija bila je bez presedana.
Dok su zemlje u Europi najteže pogođene, slučajevi su također prijavljeni u SAD-u, Kanadi, Australiji, Nigeriji, Izraelu, Brazilu i Meksiku, te ostalim zemljama.
WHO je rekao da je epidemija uglavnom izbila među muškarcima koji imaju spolne odnose s muškarcima, a koji su prijavili da su nedavno imali spolne odnose s novim ili više partnera. Međutim, stručnjaci su naglasili da svatko može dobiti majmunske boginje jer se šire bliskim ili intimnim kontaktom, a UN je upozorio da neki medijski prikazi Afrikanaca i LGBTQ+ osoba “jačaju homofobne i rasističke stereotipe i pogoršavaju stigmu”.