Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u četvrtak je izjavio da je Ukrajina spremna brzo raditi na postizanju snažnog sporazuma o ulaganjima i sigurnosti sa SAD-oma, ocijenivši da sastanak s američkim izaslanikom Keithom Kelloggom "vraća nadu" u uspjeh.
"General Kellogg, sastanak koji vraća nadu. Potrebni su nam snažni sporazumi koji će stvarno funkcionirati. Dao sam upute da radimo brzo i na vrlo, vrlo ravnopravan način. Detalji sporazuma su važni. Što su detalji bolje razrađeni, to je bolji rezultat", kazao je Zelenski u svom noćnom video obraćanju.
Sastanak s Kelloggom održan je dan nakon što su Zelenskij i američki predsjednik Donald Trump razmijenili oštre riječi, i u vrijeme kad su započeli američko-ruski pregovori o okončanju trogodišnjeg rata u Ukrajini. Ukrajina nije pozvana na pregovore.
Nakon sastanka s Kelloggom, Zelenski je na platformi društvenih medija X poručio da Ukrajina mora "osigurati da mir bude čvrst i trajan - tako da se Rusija nikada ne može vratiti s ratom". "Ukrajina je spremna za snažan, učinkovit investicijski i sigurnosni sporazum s predsjednikom SAD-a. Predložili smo najbrži i najkonstruktivniji način za postizanje rezultata. Naš tim je spreman raditi 24/7", naveo je.
Razgovori s Kelloggom uslijedili su nakon ukrajinskog odbijanja prvobitnog američkog prijedloga oko izvoza ukrajinskih rijetkih metala. U svojim komentarima na X-u, Zelenski je također rekao da je njegov razgovor s Kelloggom bio usredotočen na situaciju na bojnom polju, sigurnosna jamstva koja Ukrajina traži i povratak ratnih zarobljenika.
"Važno je za nas - i za cijeli slobodni svijet - da se osjeti američka snaga", napisao je.
Kina podupire Trumpova nastojanja da s Rusijom dogovori završetak rata u Ukrajini
Kina je u četvrtak na sastanku skupine G20 u Južnoafričkoj Republici podržala nastojanja predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da postigne dogovor s Rusijom o okončanju rata u Ukrajini.
Manje od mjesec dana nakon što je postao predsjednik, Trump je promjenio američku politiku prema tom ratu, prekinuvši kampanju izolacije Moskve telefonskim pozivom upućenim ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i razgovorima između visokih američkih i ruskih dužnosnika, ali bez Ukrajine. Trump je zatim u srijedu osudio Zelenskog kao "diktatora", što je izazvalo izjave potpore ukrajinskom predsjedniku od strane članica G20 kao što su Australija, Njemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo.
"Kina podržava sve napore koji vode miru (u Ukrajini), uključujući nedavni konsenzus postignut između SAD-a i Rusije. Kina je voljna nastaviti igrati konstruktivnu ulogu u političkom rješavanju krize", rekao je Wang Yi drugim ministrima vanjskih poslova G20 okupljenima u Johannesburgu, prema priopćenju njegova ministarstva.
Wang nije ponovio stav koji je iznio na Muenchenskoj sigurnosnoj konferenciji prošlog petka da bi svi dionici rusko-ukrajinskog sukoba trebali sudjelovati u svim mirovnim pregovorima.
Peking želi osigurati svoju uključenost u bilo koji dogovor koji Trump želi sklopiti s Kremljom, kako bi spriječio trenutno diplomatski izoliranu Rusiju da isklizne ispod njegova utjecaja i zato što mu veze s Rusijom omogućuju "pristup" k europskim dužnosnicima, koji su zabrinuti da bi mogli ostati isključeni iz bilo kakvih pregovora, kažu analitičari.
"Otišavši ravno k Putinu, predsjednik Trump je izbrisao ono za što se Peking nadao da bi moglo biti ključni dio njegove početne poluge. Umjesto toga, Kina bi sada mogla usmjeriti pozornost na raspravu o kineskoj ulozi u eventualnoj obnovi i održavanju mira - nešto što bi Pekingu dalo znatno veći interes za europsku sigurnosnu arhitekturu", smatra Ruby Osman, stručnjakinja za Kinu na Institutu za globalne promjene Tonyja Blaira.
POGLEDAJTE VIDEO: Novo upozorenje iz Kremlja: 'Ukrajina može u Europsku uniju, u NATO ne!'