Droge su postale toliko raširene da 13% ljudi ima tragove kokaina ili heroina na prstima unatoč tome što ih nisu nikada konzumirali, otkriva najnovija šokantna studija. Namjera studije bila je dokazati da li tragovi droge na prstima predstavljaju dokaz da je osoba stvarno i koristila drogu, ili joj je samo bila izložena, piše Mirror.
Zagađivači okoliša
Znanstvenici sa Sveučilišta u Surreyu testirali su prste 50 dobrovoljaca koji nisu konzumirali drogu i 15 korisnika droge koji su potvrdili kako su uzeli kokain ili heroin u prijašnja 24 sata. Unatoč tome što nisu imali povijest korištenja droga, znanstvenici su pronašli tragove heroina i kokaina kod 13% 'čistih' dobrovoljaca.
"Vjerovali ili ne, ali kokain je jako čest zagađivač okoliša, dobro je poznato da je prisutan na mnogim novčanicaa", rekla je dr. Melanie Bailey, koja je radila na studije. "No čak i unatoč tome, iznenadilo nas je to što je droga detektirana kod toliko puno ljudi."
Znanstvenici su postavili posebnu tablicu rezultata pomoću koje su mogli odrediti razliku između uzoraka prstiju na kojima su tragovi droge porijeklom iz okoliša, i onih koji su stvarno koristili drogu, čak i nakon što bi oprali ruke.
Prenosi se i rukovanjem
Kako bi se testirala prenosivost droge preko rukovanja, čisti dobrovoljci su se rukovali s korisnicima droga. Rezultati su pokazali da se kokain i heroin mogu prenijeti rukovanjem, ali prilagodbom tablice rezultata testova znanstvenici su mogli razlikovati korisnika droge i osobu sa sekundarnim transferom.
"Jasno je da je testiranje prstiju budućnost budućnost testiranja na drogu", rekao je Mahado Ismail, vodeći autor studije. "Postoje mnogi faktori koji idu u prilog ovakvom obliku testiranja - neinvazivno je, lako se obavi a pomoću uzorka je lako identificirati donora. Naša će studija pomoći dodati još jedan robustan sloj sigurnosti testiranju prstiju."