Više nije pitanje hoće li već kada će se dogoditi ekološka katastrofa u gdanjskoj luci gdje se na dnu mora nalazi olupina njemačkog broda, cisterne iz Drugog svjetskog rata.
"Franken" je bio ploveća benzinska pumpa, brod koji je njemačku ratnu mornaricu u Baltičkom moru za vrijeme Drugog svetskog rata opskrbljivao gorivom. Ovaj tanker mogao je prevesti i do 10.000 tona goriva. Osmog travnja 1945. godine Rusi su ga torpedirali nakon čega je brod potonuo u blizini poljskog poluotoka Hela nedaleko od Gdanjska. U trenutku potonuća tanker je bio djelomično pun, piše Deutsche Welle.
Prema tadašnjem ratnom pravu, olupina je nakon rata prešla u vlasništvo Poljske. "U to vrijeme je vađenje broda iz morskog dna bilo neprofitabilno. Brod je ležao tamo i nikome nije smetao", rekao je Benedikt Hac s Pomorskog instituta u Gdanjsku. Ovaj iskusni hidrograf, navigator i kapetan ne sumnja da će jednom doći do katastrofe.
Tempirana bomba
U posljednjem izvješću o stanju tankera piše da je u njemu bilo još 3136 kubnih metara goriva. "Sve i ako je prilikom potapanja dio te tečnosti izgubljen, još uvijek je mnogo goriva u olupini", kaže Hac čiji je tim godinama bezuspješno kucao na mnoga vrata ne bi li upozorili na moguću ekološku katastrofu.
Čelik brodskih rezervoara korodira brzinom od jednog milimetra u deset godina. Tijekom sedam desetljeća tako je nestalo 7 od 12 milimetara čelika, a daljnja korozija će dovesti do slamanja brodskog trupa pod težinom broda i nekontroliranog pucanja konstrukcije te curenja goriva. To bi sasvim sigurno moglo imati dramatične posljedice. Osim toga, Baltičko more je povezano i sa Sjevernim morem.
Vađenje olupine iz mora koštalo bi oko 20 milijuna eura.