TALIBANI SIJU STRAH /

‘Vidimo tišinu ispunjenu strahom’: Afganistanske novinarke mole za pomoć

Image
Foto: Shutterstock

Neprestano im talibani prijete smrću, ali i ostali koji smatraju kako se žene ne trebaju tretirati kao ravnopravan spol

16.8.2021.
21:00
Shutterstock
VOYO logo

Kad je predsjednik Ashraf Ghani napustio Afganistan bez prethodne najave, sa sobom je uzeo tračak nade preostale tamošnjim ženama - posebno obrazovanima i otvorenima, piše The Guardian.

Jedna od takvih je i Aaisha (promijenjeno ime zbog njezine sigurnosti). Kao istaknuta voditeljica vijesti i političkog talk showa, promatrala je kako joj se život i trud raspadaju u svega nekoliko sekundi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dugo godina sam radila kao novinarka... kako bih podigla glas Afganistanaca, posebno Afganistanki, ali sada se naš identitet uništava i ništa nismo učinili kako bismo to zaslužili", rekla je Aaisha.

„U posljednja 24 sata naši su se životi promijenili i zatvorene smo u svojim domovima, a smrt nam prijeti u svakom trenutku. Vidimo tišinu ispunjenu strahom od talibana oko nas."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Afganistanske novinarke pričaju o nekad slobodnom i užurbanom Kabulu, sada ispunjenim tišinom i strahom dok uništavaju tragove svog identiteta, izbjegavajući talibanske militante.

Image
zauzimanje kabula /

Odgovori na brojna pitanja: Tko su talibani, kakva povijest stoji iza njih i SAD-a, što će biti sa ženama...?

Image
zauzimanje kabula /

Odgovori na brojna pitanja: Tko su talibani, kakva povijest stoji iza njih i SAD-a, što će biti sa ženama...?

Aaisha je jedna od desetaka afganistanskih novinarki koje su razgovarale s Guardianom posljednjih tjedana, dokumentirajući pad svoje nacije kako bi podijelile neviđeno razaranje s ostatkom svijeta.

Prijetnje smrću

Sada se boje kako će izvještavanje bez straha ili naklonosti biti ono što ih košta budućnosti.

Neprestano im talibani prijete smrću, ali i ostali koji smatraju kako se žene ne trebaju tretirati kao ravnopravan spol.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Javljajući se telefonskim putem, Fereyba se prisjetila trenutka ulaska talibani na vrata Kabula.

“Bila sam izvan kuće i nazvao me brat koji me pitao: 'Gdje si? Moraš odmah ići kući'. I bilo je jako zastrašujuće.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne možete zamisliti prizore izraza lica i očiju".

Glas joj je drhtao zbog panike jer je rekla kako su talibani tukli žene i djevojke te ih prisilno uzimali za supruge i silovali. Strahuje jer, kako kaže, to bi uskoro mogla biti njezina sudbina.

"Prvo sam zabrinuta za sebe jer sam djevojka, a i novinarka", rekla je. "U provincijama su uzeli neke djevojke za sebe i koristili ih kao robinje."

Zeyba radi za jednu od najvećih afganistanskih medijskih mreža, što znači da za nju, njezinog muža i djecu neće biti milosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazala je kako su ona i ostali novinari grčevito pokušavali poslati svoju dokumentaciju o identitetu i radu u veleposlanstva prije nego što su uništili svaki trag njihovog postojanja, fizički i na internetu.

Situacija u Afganistanu potaknuo je australski novinarski sindikat koji je zatražio zaštitu afganistanskih kolega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju Media Entertainment and Arts Alliance piše kako stoje uz novinare u Afganistanu koji su bili na meti zbog svog rada.

Sindikat je pozvao australsku vladu da razmotri opciju uključivanja medijskih djelatnika u bilo koju ponudu humanitarnih viza.

Potpredsjednica odjeljenja za medije MEAA-e Karen Percy je rekla kako Australija ima odgovornost ne napustiti vojnu misiju "bez obzira na posljedice".

"Novinari su meta odmazde i situacija se očito brzo pogoršava", rekla je. "Australija ima obvezu pružiti utočište."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

John Blaxland, profesor međunarodne sigurnosti i obavještajnih službi na australskom nacionalnom sveučilištu, rekao je kako postoji rizik od kršenja ljudskih prava skojima se suočavaju Afganistanke u medijima.

"To su ljudi koji su važni talibanima kako bi ih neutralizirali i uklonili iz jednadžbe, fizički i metaforički", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne znamo koliko im je ostalo i užasno je razmišljati o tome kako su doista ostavljeni na cjedilu i suhi u ovim groznim okolnostima", zaključio je Blaxland.

sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo