Vrhovni talibanski vođa Hibatullah Akhundzada pozvao je novu vladu da poštuje šerijatski zakon u prvoj poruci otkako su islamisti preuzeli vlast i obećali mir, no već u utorak pale su prve žrtve na prosvjedu u gradu Heratu.
"Uvjeravam sve naše građane da će vladajući mukotrpno raditi na tome da se poštuju islamski propisi i šarija u cijeloj zemlji", stoji u priopćenju na engleskom jeziku koje je objavio Hibatullah Akhundzada.
Nova vlada uspostavit će "mir, napredak i trajni razvitak" u zemlji, poručio je talibanski vođa.
Nepovjerenje i prosvjedi
Pozvao je sugrađane da ne napuštaju Afganistan i ustvrdio da talibanski režim nema problem ni sa kime, no 120.000 Afganistanaca proteklih tjedana već je iselilo u strahu od talibanske odmazde.
U dugoj poruci u kojoj je poželio "snažne i zdrave veze sa susjednim državama i svim drugim državama", Akhundzada je ustvrdio da će njegov režim "poduzeti snažne i učinkovite mjere radi zaštite ljudskih prava".
Međutim, njegova obećanja, napose glede ženskih prava, zasad teško mogu umiriti neistomišljenike. Znak tog nepovjerenja jesu prosvjedi što su ih ovih dana u Kabulu organizirale aktivistkinje kojima su se pridružili Afganistanci koji su došli osuditi nasilje režima u Panširu.
Na prosvjedu protiv talibanskog režima dvije su osobe ubijene, a osam je ranjenih metcima u utorak u Heratu, velikom gradu na zapadu Afganistana, rekao je za agenciju AFP lokalni liječnik pod uvjetom da ostane neimenovan.
Riječ je o prvom smrtonosnom ishodu na prosvjedima koji su, otkako su islamisti preuzeli vlast, održani u glavnome gradu Kabulu, Heratu i Mazar-i-Sharifu (na sjeveru).
Više stotina ljudi, a među njima mnogo žena, prosvjedovalo je poslije podne u Heratu uz povike "Sloboda" i "Smrt Pakistanu", noseći zeleno-crno-crvenu zastavu bivše vlade koju su talibani zamijenili svojom bijelom zastavom otkako su se vratili na vlast 15. kolovoza
Članovi nove vlade
Dva tijela i deset ranjenih bilo je dovezeno u bolnicu u gradu, rekao je liječnik agenciji AFP.
"Svi su imali ozljede zadobivene metcima", rekao je liječnik.
Danju su talibani pucali u zrak kako bi rastjerali mnoštvo tijekom nekoliko manifestacija organiziranih u Kabulu.
I u Heratu, kao i na drugim prosvjedima, sudionici su se protivili nasilju koje talibani provode u pokrajini Panšir, osudili su upletanje Pakistana, koji je blizak s talibanima u unutarnja pitanja Afganistana, napose pakistanskih obavještajnih službi.
Tri tjedna nakon preuzimanja vlasti u Afganistanu talibani su u utorak objavili sastav dijela buduće vlade kojom će predsjedati Mohammad Hassan Akhund, jedan od utemeljitelja talibanskog pokreta.
Talibanski glasnogovornik Zabihullah Mujahid obećao je u utorak na konferenciji za novinare u Kabulu da vlada još nije kompletna i rekao da će njegov pokret koji je obećao "široku" vladu, pokušati "uzeti ljude iz drugih dijelova zemlje".
Talibanski vođa Hibatullah Akhundzada obećao je još i obrazovanje jer je to "među vodećim potrebama u zemlji", i ustvrdio da će vlada raditi na tome.
"Svi strani diplomati, veleposlanstva, konzulati, organizacije, humanitarne i investicijske neće imati nikakvih problema" u zemlji, rekao je.
Imenovan na čelo talibana u svibnju 2016. Hibatullah Akhundzada bio je dosad nepoznat široj javnosti, više se baveši pravnim i vjerskim pitanjima nego vojnim područjem. On objavljuje samo rijetke godišnje poruke o islamskim blagdanima.
Pošto se dugo šutjelo o njegovu prebivalištu, talibanski pokret je krajem kolovoza objavio da "od samog početka" živi u Kandaharu i da će se "uskoro pojaviti u javnosti".