Više izvora iz Vlade Savezne Republike Njemačke potvrdilo je Der Spiegelovim novinarima Matthiasu Gebaueru i Christophu Schultu da su vlasti u Berlinu još početkom kolovoza morale znati da će se vlast u Kabulu munjevito raspasti pod navalom talibana.
Iz članka objavljenog na portalu tjednika iz Hamburga nije jasno jesu li novinari osobno došli do diplomatske depeše ambasadorice Njemačke u Washingtonu ili su je dobili priliku vidjeti, pročitati i prepisati ono što u njoj stoji.
Ambasadorica Njemačke u SAD-u Emily Haber depešu je poslala 6. kolovoza i označila je, što Der Spiegel posebno ističe, značajno višim stupnjem povjerljivosti, odnosno kao "povjerljivo", što je samo stupanj ispod oznake "tajno" i dva stupnja ispod "najviša tajnost".
A u njoj se navodi da je ambasadorica upravo imala niz sastanaka s visokim dužnosnicima vlade SAD-a i tajnih službi, između ostalim i sa Zalmayem Khalizadom, bivšim američkim ambasadorom u Iraku, u Afganistanu i u UN-u, te s "još jednim čovjekom iz vrha CIA-e".
Dokument na koji se poziva Der Spiegel ima tri stranice. Upravo dotični čovjek iz CIA-e, navodi se, rekao je da "postoji zabrinutost da bi se afganistanska vojska i vlada mogli raspasti već tijekom sljedeće faze NATO-ove evakuacije iz Hindukuša".
Stoga, stoji dalje, SAD se pripremio za sve scenarije, pa i za brzi kolaps:
"Washington polazi odatle da bi i Njemačka trebala pripremiti hitne planove za najgori slučaj."
Koliko je riječ o značajnom dokumentu pokazuje to što je 6. kolovoza stanje u Afganistanu bilo, iako zabrinjavajuće, ali još uvijek u toj fazi da su tog dana talibani zauzeli tek prvi od glavnih gradova neke od 34 provincije Afganistana.
Bila je riječ o Zaranju, gradu od 50 tisuća stanovnika sa same granice s Iranom, glavnom gradu krajnje jugozapadne provincije Nimruz.
Tih dana oružane snage vlade Afganistana još su pružale barem nekakav ili čak mjestimično i snažan otpor nadirućim talibanima, za čiju ofenzivu sada pobunjenici oko Ahmada Massouda i potpredsjednika Amrullaha Saleha u dolini Panjshir optužuju Pakistan da je na mnoge načine pomagao talibanima.
Poslije 6. kolovoza predsjednik Afganistana Ashraf Ghani još devet dana je proveo u Kabulu prije nego što je pobjegao iz zemlje, ostavivši je talibanima na pladnju.
Najnovije otkriće Der Spiegela ove događaje stavlja u perspektivu vlasti Njemačke koje od pada Kabula navode da niti službeni Berlin niti ijedno drugo od državnih vodstava članica NATO-a nije moglo niti sanjati da će se sve tako brzo urušiti, da je kompletan Zapad bio totalno zatečen prodorom talibana i konačno upadom u Kabul u tih tjedan i pol.
Spiegel dalje piše da je Berlin reagirao vojnom akcijom spašavanja, odnosno evakuacijom, tek sredinom kolovoza "kad je postalo jasno da se iz Kabula evakuira američko veleposlanstvo".
"Od više članova vlade moglo se čuti za vikend da je izvještaj (ambasadorice) Haber bio jasan signal za uzbunjivanje, da se već početkom kolovoza vlada morala prebaciti u krizni modus. Kako bi pojačala svoje upozorenje, ambasadorica je u depeši navela prijeteći sajgonski scenarij", piše u članku.
Stoji čak i to da je ambasadorica Njemačke u Washingtonu vladi u Berlinu poručila da, iz njenih razgovora s kolegama u SAD-u, proizlazi da bi Berlin morao biti spreman da će SAD, u slučaju pogoršanja stanja, postupiti sami i bez razgovora sa saveznicima.
Tako je i bilo za vikend sredinom kolovoza kada je SAD naglo i bez da je obavijestio ikoga drugog, iz Zelene zone u Kabulu na aerodrom odvukao i svoje diplomatsko osoblje i svoje vojnike:
"Njemačkim diplomatima nije ostalo ništa drugo nego da im se hitno priključe."