Neki od 2000 dragocjenih predmeta iz Britanskog muzeja, za koje se tek prije četiri dana otkrilo da su ukradeni, već su pronađeni, rekao je George Osborne, predsjednik muzejske zaklade i bivši ministar financija.
Prošlog tjedan jedan zaposlenik te ustanove otpušten je pošto je ustanovljen nestanak, krađa ili šteta na predmetima u vlasništvu muzeja među kojima je i zlatni nakit te poludrago kamenje iz dugog vremenskog perioda od 15. stoljeća prije Krista do 19. stoljeća, a policija je pokrenula istragu.
Danski stručnjak za rimske antikvitete još je 2021. upozorio Britanski muzej da se neki od predmeta koji su bili u katalogu prije više od sto godina prodaju na internetu. Dr. Itaj Gradel je obavijestio muzej o zabrinjavajućem otkriću, ali je od njih dobio "skoro pa nikakvu reakciju".
Veliki propusti u istrazi krađe predmeta iz te ugledne javne ustanove izazvali su pravi skandal, nakon čega je ravnatelj Britanskog muzeja Hartwig Fischer u petak rekao da podnosi trenutačnu ostavku.
Fischer je rekao da su propusti u konačnici njegova odgovornost. Ostavku je dao i njegov zamjenik Jonathan Williams.
"Zadnjih nekoliko dana podrobno sam analizirao događaje vezane uz krađu djela i provedenu istragu", rekao je i naglasio: "Očito je da Britanski muzej nije reagirao sveobuhvatnim mjerama kako je trebao", rekao je Fischer.
Britanski muzej, osnovan 1753., smatra se najstarijim javnim muzejom na svijetu i jednim od najposjećenijih.
Osborne je za BBC Radio 4 izjavio da je ugled muzeja narušen i da se radi o "neredu koji treba raščistiti". Profesor Martin Henig, stručnjak za rimsku umjetnost s Oxforda, rekao je da je to "najgori slučaj te vrste s kojim se susreo".
"Ukradene dragocjenosti nisu samo prodavane, već i uništavane. Među njima je bilo malih predmeta, ali je svaki od njih bio dragocjen zbog doba iz kojeg potiče i svaki nam je pričao priču o životu u prošlosti. Neoprostivo", rekao je Henig.
POGLEDAJTE VIDEO: