Više od 500 ljudi izgubilo je život u velikim poplavama koje traju na Tajlandu u posljednja tri mjeseca. Voda iz sjevernih i središnjih dijelova zemlje sada se seli u sam Bangkok, a vlasti se bore da samo srce grada zadrže suhim. Međutim, voda već ugrožava industrijske zone i krizni stožer za obranu. Poplava prijeti i podzemnoj i nadzemnoj željeznici, a jedna trećina gradskih naselja su u potpunosti ili djelomično evakuirana, piše BBC.
Šteta od 3,3 milijarde dolara
Istovremeno, život u dijelovima zemlje, koje je poplava već poharala, postupno se vraća u normalu. Premijerka Yingluck Shinawatre tvrdi kako će za obnovu biti potrebno oko 3,3 milijarde dolara.
Stručnjaci, pak, upozoravaju da bi poplave mogle biti tek početak onog što će se dogoditi Bangkoku uslijed klimatskih promjena. Tako bi zbog globalnog zagrijavanja moglo doći i do porasta razine vode u Tajlandskom zaljevu i to za 19 do 29 centimetara do 2050. Uz njega, Bangkoku prijeti i rijeka Chao Phraya koja se već sada redovito izljeva iz korita.
Grad godišnje tone 10 centimetara
"Ako se ništa ne promijeni, za 50 godina većina Bangkoka bit će ispod razine mora", upozorava Anond Snidvongs sa sveučilišta Chulalongkorn. Ipak, globalno zagrijavanje nije jedina prijetnja Bangkoku. Slijeganje megapolisa uzrokovano je i ubrzanim crpljenjem podzemnih voda za industriju te za potrošnju njegovih 12 milijuna stanovnika.
Prema studiji Svjetske banke, Azijske banke za razvoj i Japanske banke za međunarodnu suradnju, tajlandska prijestolnica od konca 70-ih tone 10 cm svake godine. Zbog svega navedenog, međunarodna Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) 2007. svrstala je Bangkok među deset gradova u svijetu kojima do 2070. poplave najviše prijete, piše Newsinfo.inquirer.