VIDEO: /

Pogledajte film o zloglasnom ubojici Konyju

Filmski uradak "Kony 2012" u tri dana pogledalo je više od 40 milijuna ljudi.

9.3.2012.
9:52
VOYO logo

Ljudi ne znaju tko je Kony, a kad saznaju, izvršit će pritisak da ga se uhiti i preda u ruke međunarodnoj pravdi. To je pokretačka ideja "neprofitne" američke udruge Invisible Children (Nevidljiva djeca) za film koji neumorno dijele internetom - širenje svijesti o zločinima zapovjednika zloglasne ugandske pobunjeničke skupine LRA Josepha Konyja.

Predani rad na realizaciji ideje rezultirao je nevjerojatnim rezultatom, u samo četiri dana polusatni filmski uradak "Kony 2012" na YouTubeu pogledalo je 43 milijuna ljudi, a brojka se povećava iz sata u sat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je Kony?

A tko je uopće Kony? Zapovjednik LRA sebi je umislio mesijansku ulogu - on je božji glasnik koji je sa 22 godine krenuo u borbu protiv marginalizacije etničke skupine Acholi. No, otada se štošta promijenilo, a njegova je skupina s vremenom postala iznimno nasilna.

Konyja se optužuju da je preko 60 tisuća djece prisilio da budu dio njegove skupine praveći od njih lopove i ubojice. Dječacima ispire mozak kako bi postali dijelom njegove vojske, dok se od djevojčica rade seksualne robinje. Pripadnici njegove vojske poznati su po svojoj brutalnosti koju ispoljavaju ubijajući i mučeći lokalno stanovništvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Cilj je učiniti Konyja poznatim, a ne slavnim, kako bi se proširila podrška za uhićenje", kažu iz Invisible Childrena koji kulminaciju svoje kampanje planiraju za 20. travnja, u akciji "Cover the Night". Tu noć ulice američkih gradova trebale bi biti oblijepljene plakatima o Konyju.

'Ima nešto opasno u toj ideji'

No, kamen spoticanja u cijeloj priči upravo je sama neprofitna američka udruga koja uopće nije neprofitna. Jedanaest filmova o Konyju koliko su do sada snimili u budžet im je slio više od osam i pol milijuna dolara, a optužuje ih se da je 70 posto tih sredstava otišlo na plaće, putovanja, marketing i produkciju.

Udrugu se optužuje i da manipulira brojkama kako bi ostvarila svoj cilj i proizvela traženi efekt. Proziva ju se i zbog senzacionalizma i površnosti filma, kao i zbog toga da je u fokus stavila bijelca, Amerikanca kao onog koji spašava Afriku.

"Ima nešto opasno u ideji spašavanja djece i Afrike od strane bijelog čovjeka i SAD-a", komentirao je politolog s Yalea Chris Blattman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo