Sigurno najpoznatiji primjer napada na političara koji je poslao snažnu političku poruku jest onaj koji se dogodio u Bagdadu, kad su se u prosincu 2008. sastali tadašnji američki predsjednik George W. Bush i irački premijer Nuri al-Maliki. Njihova zajednička konferencija za novinare postala je legendarna kad se irački novinar Muntazer al-Zaidi ustao, Busha nazvao "psetom" i na njega lansirao svoje cipele. Bush je oba 'projektila' izbjegao, a otada je bacanje cipela postao priznati akt političkog aktivizma.
Napadi cipelama postali su toliko prošireni da su indijski političari zatražili zaštitu od takvih napada, a cipela je lansirana i na kineskog premijera Wen Jiabaoa, kad je držao govor na sveučilištu Cambridge.
Napade jajetom doživjelo je mnogo svjetskih političara, ali sigurno je najgore prošao češki šef socijaldemokrata Jiri Paroubek. Nakon što je na njega bačeno prvo jaje, u Češkoj se preko Facebooka u grupu "Jaje za Paroubeka u svakom mjestu" učlanilo gotovo 43.000 ljudi. Nakon toga, češka policija je napade jajetom počela tretirati kao napad na službenu osobu, što je kažnjivo i sa tri godine zatvora.
Inače, jaje u glavu zaradili su i Margaret Thatcher, Bill Clinton, Arnold Schwarzenegger, John Prescott itd... Napade rajčicom preživjeli su i Tony Blair i britanska kraljica Elizabeta II.
Da je napadanje političara 'lakim' letećim objektima raširena i etablirana praksa građanskog bunta, pokazuju i dvije organizacije koje svoje mete zasipaju - slatkišima. Riječ je o Slastičarima bez granica (Patissiers sans Frontieres), koji su u veljači 2000. tortom pogodili šefa Međunarodnog monetarnog fonda Michaela Camdessusa, i Biotička pekarska brigada (Biotic baking brigade) koja je eklere i ine kolače lansirala na Billa Gatesa, ekonomista i nobelovca Miltona Friedmana, talijanskog ministra vanjskih poslova Renata Ruggiera itd...
Prethodni članci:
arti-200912140156006
arti-200909130193006
arti-200912020077006