Tamno obojeni kumulonimbus oblak prošao je kroz Tursku i začudio Istanbulčane. Naime, u sred bijela dana, crna nakupina oblaka na trenutak je dan pretvorila u noć, a kod nekih čak izazvala i apokaliptične misli.
Na društvenim mrežama su se dakako počele širiti sablasne snimke samog fenomena koji je zapravo jedina vrsta oblaka koja proizvodi grmljavinu, tuču i munje. Dovodi i do jakih pljuskova kakav je uslijedio i nakon ove pojave u Istanbulu.
Snimku je podijelio i turski meteorološki zavod:
Meteorolog RTL-a Dorian Ribarić pojasnio je o čemu je riječ.
"Istanbul je zapravo zahvatilo jako grmljavinsko nevrijeme. Radi se ovdje (a i inače u slučaju grmljavine i pljuska) o velikom i gustom kumulonimbusnom oblaku, koji se često se naziva i kraljem svih oblaka. Osim grmljavine, karakteristična je i vrlo tamna baza ili podnica oblaka, a ispod nje se često pojavljuju tamni niski rastrgani oblaci i kišne zavjese. Podnica je ovog oblaka izvjesno bila velika, a oblak se sporo premještao preko grada", kaže Ribarić pa dodaje:
"Kumulonimbusi su konvektivni oblaci. Rastu od malih kumulusa u nestabilnoj atmosferi pa do tih velikih tornjastih struktura koje se prostiru vertikalno uvis. Zimi do 5 km visine pa sve do u ekstremnim slučajevima ljeti moguće i preko 15 km iznad tla pa tada ispunjavaju cijelu troposferu i vrhom ulaze u stratosferu. Zbog burnih procesa u samom oblaku s velikim uzlaznim brzinama vjetra, kao i jakim silaznim strujama ispod oblaka, moguće su razne vremenske neprilike kao jako izraženi pljuskovi, tuča, orkanski udari vjetra i munje", zaključuje.