''Libija je na raskrižju. Ili ćemo se dogovoriti o reformama ili će krv teći cijelom Libijom'', rekao je Saif Al-Islam Gadafi u govoru koji je emitirala državna televizija, te je ujedno upozorio kako će stanje biti ''gore nego što je bilo u Jugoslaviji''.
Saif Al-Islam je u više navrata ponovio podatak od 84 poginule osobe u nasilju i ustvrdio da su podaci stranih medija ''pretjerani''. Prema najnovijim podacima Human Rights Watcha, najmanje 233 osobe ubijene su u Libiji od 15. veljače.
U vezi s reformama najavio je da će se parlament uskoro okupiti i donijeti odluku o novom kaznenom zakonu i novim zakonima koji će pružiti mogućnosti slobode tiska i civilnom društvu, kao i pokretanje dijaloga o Ustavu.
''Imali smo reforme koje želimo provesti uz najmanje gubitke i najmanje probleme'', rekao je i dodao da su, ako to narod želi, moguće promjene zastave i himne. Sukobi prosvjednika koji traže smjenu vlasti i snaga lojalnih Gadafiju i dalje traju.
Time piše kako je Gadafi napustio Tripoli, a možda i Libiju, dok Al Jazeera tvrdi da je pobjegao u Venezuelu.
Ministarstvo vanjskih poslova u Seulu priopćilo je da su stotine Libijaca upale na područje na kojem jedna južnokorejska tvrtka obavlja građevinske poslove i napali radnike. Napadači su ozlijedili najmanje tri radnika iz Južne Koreje i dvojicu iz Bangladeša, a nakon nekog vremena su se povukli, navodi južnokorejsko ministarstvo.
Sjedinjene su Države oštro osudile nasilno gušenje prosvjeda u Libiji te na temelju, kako kažu u SAD-u, vjerodostojnih vijesti o stotinama poginulih i ranjenih, prijete reakcijom "svim odgovarajućim sredstvima".
State Department oštro je prosvjedovao zbog upotrebe "smrtonosne sile protiv mirnih prosvjeda" u Libiji koju je zahvatio val nereda koji trese Bliski istok i sjever Afrike.
Dok Washington jača pritisak na Tripoli, jedan od sinova libijskoga vođe Moamera Gadafija, Said al-Islam, na državnoj je televiziji rekao kako će se njegov otac protiv narodnoga ustanka boriti "do zadnjega čovjeka". No, obećao je i dijalog o reformama i povećanje plaća.
"Analiziramo govor Saifa al-Islama da vidimo kakve su mogućnosti za suvislu reformu", rekao je jedan američki dužnosnik u Washingtonu.
Vlada američkoga predsjednika Baracka Obame signalizirala je da bi libijska vlada mogla trpjeti posljedice ne posluša li upozorenje da obuzda snage sigurnosti i poštuje pravo građana na prosvjede.
"Razmatramo sve prikladne akcije", rekao je taj američki dužnosnik, ali nije htio precizirati o kakvim bi postupcima moglo biti riječi.
Iako je osudila libijsko gušenje prosvjeda koji zahtijevaju kraj Gadafijeve četrdesetogodišnje vladavine, Amerika nije zatražila promjenu vlasti u Tripoliju. Prosvjednici su u nedjelju navečer zapalili sjedište jedne televizijske i radijske postaje u Tripoliju, a uništene su i neke policijske postaje i uredi revolucionarnih odbora, prenosi u ponedjeljak agencija France presse informacije svjedoka koji im se telefonom javio iz glavnog grada Libije.
"Uništene su prostorije televizije Al-Džamahirija 2 i radija Al- Šababia", rekao je jedan neimenovani svjedok telefonom. Emitiranje televizijskog i radijskog programa, prekinuto u nedjelju, nastavljeno je u ponedjeljak. Al-Džamahiriju 2 i radio Al-Šababiu pokrenuo je 2008. sin libijskog čelnika Muamara, Said Al-Islam, a zatim su nacionalizirane.
Nekoliko zgrada u kojima se nalaze državne institucije su zapaljene u nedjelju navečer u stambenim četvrtima blizu Zelenog trga u središtu grada gdje su se vodili oštri sukobi pobornika i protivnika režima.
Vezani članci:
arti-201102210016006 arti-201102190027006