Nevrijeme praćeno rekordno velikom tučom zahvatilo je u utorak poslijepodne gradić La Bisbal d'Empordà na sjeverozapadu Katalonije u Španjolskoj i ozlijedilo najmanje 50 ljudi.
Der Spiegel prenosi agencijske vijesti prema kojima je među građanima koji su pretrpjeli udarce komada leda promjera do čak 11 centimetara, i 20-mjesečna djevojčica.
Ona je s teškom ozljedom glave hitno prevezena u bolnicu, no tamo joj nisu uspjeli spasiti život i umrla je danas ujutro. Španjolski RTVE prenosi podatak iz ESSL-a (Europski laboratorij za jake oluje) da je poginula djevojčica prva osoba smrtno stradala od tuče u Europi još od 1997. godine.
Španjolska La Vanguardia objavila je videopriloge u kojima je kombinirala snimke koje su građani snimali u trenucima kad se tuča sručila na grad.
Tuča je oštetila brojne automobile, zgrade, a osim rekordno velikih komada leda od 11 centimetara, u provinciji Girona na mnoštvu mjesta zabilježeno je da je padala tuča veličine loptica za golf.
Pirenejski poluotok su i ove godine, isto kao i zadnjih nekoliko ljeta, pržile temperature debelo iznad 45℃, da bi najnoviji prodor hladnog i vlažnog zraka bio podjednako dramatičan. Riječ je o obrascu klimatskih promjena kakav se predviđao unazad nekoliko desetljeća.
Zanimljivo je primijetiti da je 2019. godine, kada su NASA i američki NOAA utvrdili da je rujan te godine bio do tada najvrući na svijetu, Pirenejski poluotok tog mjeseca bio znatno ispodprosječnih temperatura, što se moglo vidjeti na meteorološkim kartama Europe za taj mjesec.
I tada je bila riječ o toploj jeseni nakon vrućeg ljeta. Ali, dok je veći dio Europe bio u tamnocrvenom, a Balkan, Srednja i Istočna Europa i dalje prema Rusiji i prema crnom, Španjolska, Portugal i Maroko bili su označeni tamnim nijansama plavog.