"Ušli su u Mosul", rekao je general Visam Araji iz protuterorističke službe CTS koju su obučavale američke snage.
"Sad se bore u okrugu Karami", dodao je.
Protuteroristička jedinica u ponedjeljak je nastavila s ofenzivom na istočnoj fronti nakon prošlotjednog prekida napredovanja zbog toga što su se probijali brže od drugih postrojbi.
Borba za Mosul
Iračke sigurnosne snage i kurdski borci veliku ofenzivu preuzimanja Mosula, drugoga po veličini grada u Iraku i posljednjeg uporišta IS-a u toj zemlji, započeli su 17. listopada uz zračnu podršku američke koalicije. Proiranske šijitske milicije pridružile su se borbama u subotu sa ciljem da prekinu rutu između Mosula i Rake.
Borba za Mosul, u kojem i dalje živi 1,5 milijuna stanovnika, bit će jedna od najtežih borbi ovog desetljeća nakon američke invazije na Irak u kojoj je 2003. svrgnut Sadam Husein.
CTS će pričekati s ofenzivom u Karami dok ostale snage ne ostvare napredovanje na drugim frontama kako bi "zaštitile njihova leđa", istaknuo je Araji.
Gubitak Mosula
Iračke snage u ofenzivi su napredovale brže od predviđenog. Da ekstremistička skupina izgubi Mosul u Iraku, od velikih gradova bi pod njezinom kontrolom ostala samo Raqa na sjeveru Sirije.
Nakon što je velikom brzinom osvojila velika područja u Iraku i u Siriji 2014., skupina IS je izgubila dosta teritorija i brojne velike gradove poput Faluje i Ramadija u Iraku.
U Siriji je problem odrediti koje bi postrojbe na kopnu mogle voditi takvu operaciju. Washington je od sada podržavao kurdske snage i pobunjeničke skupine. Ali režim sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, kojeg podržava Rusija, a kritizira Washington, također tvrdi da se bori protiv džihadista.
Ključno uporište ISIS-a od 2014.
Mosul, drugi najveći grad u Iraku koji se nalazi na sjeveru zemlje, pod kontrolom je Islamske države od lipnja 2014. godine, a prije sukoba u gradu je živjelo oko dva milijuna stanovnika. To je ključno uporište IS-a u Iraku u kojem je lider džihadista Abu Bakr al-Bagdadi javno proglasio kalifat u lipnju 2014. za teritorije koje su osvojili u Iraku i Siriji. Otad su uz pomoć Irana i međunarodne koalicije predvođene SAD-om iračke snage nanovo preuzele kontrolu nad velikim dijelom teritorija koji je bio zauzeo IS.
POČELA VELIKA BITKA, ISIS SE UKOPAO I ČEKA OFENZIVU: ‘Na ulicama sve vrvi od zamki, aktivirali su i odrede samoubojica!’
Crna humanitarna situacija
Pomoćnik glavnog tajnika UN-a za humanitarna pitanja i pomoć, ranije je izrazio veliku zabrinutost za sudbinu civila u Mosulu od početka ofenzive i vojne operacije za preuzimanje tog grada. Borba za preuzimanje kontrole nad iračkim gradom Mosulom od džihadista mogla bi pokrenuti humanitarnu krizu bez presedana, strahuju Ujedinjeni narodi.
Prema podacima UN-a, kad iračke snage stignu do Mosula, iz grada će pobjeći oko 200 tisuća ljudi, a UN-ove humanitarne organizacije nemaju dovoljno sredstava da ih sve zbrinu.