VELIKA OPERACIJA EUROPOLA: /

Zaplijenjeno 3620 tona hrane i 9 milijuna litara pića te uhićeno 749 ljudi; u akciju uključena i Hrvatska

Image
7.5.2018.
20:59
VOYO logo

Europski policijski ured (Europol) u četiri je mjeseca zaplijenio više od 3620 tona i devet milijuna litara opasne hrane i pića te zbog toga uhitio 749 ljudi, priopćeno je iz te organizacije.

Europol je u akciji OPSON 7 koju provodi s Interpolom, u razdoblju od 1. prosinca 2017. do 31. o��ujka ove godine izvršio više od 41 tisuće provjera na prodajnim mjestima, u morskim i zračnim lukama i na proizvodnim lokacijama u 67 država. Zaplijenjeno je gotovo 3620 tona i više od 9,7 milijuna litara prehrambrenih proizvoda, stoji u priopćenju Europola. To je manja količina u odnosu na prošlogodišnju akciju kad je zaplijenjeno 9800 tona i 26,4 milijuna litara. Ukupno je provedeno više od 41.200 pretraga te je otkriveno pedesetak kriminalnih mreža koje su manipulirale hranom. Zatvoreno je 66 tvornica i pogona u kojima se proizvodila ili pakirala hrana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tuna tretirana opasnim suspstancama

Riječ je o potencijalno štetnoj hrani i napicima, od svakodnevnih proizvoda poput alkohola, mineralne vode, začina, morskih plodova i maslinovog ulja, do luksuznih jela poput kavijara.

Ove godine je u akciji sudjelovala 67 država, među njima i Hrvatska, stoji na stranicama Europola. U mnogim državama obuhvaćenima istragom slučaj još nije zatvoren. Konačni izvještaj o rezultatima operacije bit će objavljen idućih mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustanovljeno je, primjerice, da je tuna u nekim državama ilegalno tretirana supstancama kojima se postiže da meso izgleda svježije što može predstavljati ozbiljan rizik za javno zdravlje jer modifikacija početne boje može pokrivati kvarenje, što dopušta razvoj bioloških amina (histamina), odgovornih za tzv. Scombroid sindrom kod ljudi. Obojena tuna zapravo može sadržavati visoke doze histamina, koji može dovesti do teških alergijskih reakcija, dok nitriti korišteni u bojenju mogu uzrokovati stvaranje kancerogenih stanica.

Image
Foto: izvor: Europol

Operacija Opson provodi se svake godine

Operacija Opson, što na starogrčkom znači "hrana", od 2011. se provodi svake godine, a u njoj svaki put sudjeluje sve više država. Europolu i Interpolu pri provjerama pomažu carinske službe, policija i državna prehrambena regulatorna tijela, kao i partneri iz privatnog sektora.

Novi list piše kako je na pitanje o rezultatima istrage u Hrvatskoj iz Carine odgovoreno da se naša zemlja u operaciju uključila u vremenu od 26. do 31. ožujka i to tako da se u sklopu 24-satnog nadzora na cjelokupnom carinskom području obavljao prvenstveno nadzor hrane i pića pri uvozu u Hrvatsku. Provjeravala se ispravnost deklariranja roba, podrijetlo robe, ispravnost priložene dokumentacije koja prati robu te uporaba zaštićenih žigova i ambalaže.

Tijekom provedbe tih aktivnosti, Carinska uprava nije utvrdila nepravilnosti s aspekta carinskih mjera, što ne uključuje nadzor zdravstvene ispravnosti hrane koji je u nadležnosti Sanitarne inspekcije. Novi liost neslužbeno doznaje da u Hrvatskoj nije bilo povlačenja proizvoda s polica ili farmi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo