Riječ je o istrazi što ju je započelo tužiteljstvo iz Torina nakon prijave što ju je protiv osumnjičenih osoba podnijela financijska policija.
Otkup metalnog otpada kao paravan
'Otkrivene su porezne malverzacije za koje je paravan bila tvrtka iz okolice Torina formalno registrirana za otkup i zbrinjavaje metalnog otpada. Na kraju smo utvrdili da su u lanac prijevara upletene ukupno 22 osobe', prenose talijanski mediji riječi istražitelja uključenih u ovaj proces. Tužiteljstvu je protiv tih osoba podnijeta prijava kojom im se osim utaje poreza na teret stavlja i ilegalna trgovina metalnim otpadom.
Prema prijavi, vlasnik tvrtke prijevaru je realizirao preko prihvata 230 tisuća tona metalnog otpada nepoznatog porijekla što ih nije prema propisanim pravilima prijavio niti uništio. Radilo se o ukupnoj vrijednosti metalnog otpada od više od 60 milijuna eura. Njime je nastavio dalje nezakonito trgovati.
Izvlačenje novca u inozemstvo
U nastavku istrage utvrđeno je da je u nezakoniti biznis bilo uključeno ukupno pet privatnih tvrtki, koje su ostvarile više od 120 milijuna eura nezakonite zarade. Naime, na ilegalne prihode nisu državi plaćeni porezi, već je novac izvlačen u inozemstvo.
Istražitelji su utvrdili da je na čelu lanca prijevare bila tvrtka iz Astija, nedaleko Torina s kojom su bila povezana ostala poduzeća. Međutim, umjesto da zbrinjavaju metalni otpad, njihov poslovi odnos bio je samo paravan za ilegalnu trgovinu njime, te neosnovano pravdanje poreza.
Novac je kolao između njihovih računa, da bi na kraju završio u bankama u Hrvatskoj i Srbiji.
Šest milijuna eura već skriveno u Hrvatskoj
I krajem prošle godine, torinsko tužiteljstvo otvorilo je istragu zbog sumnje u izvlačenje novca iz Italije u Hrvatsku. Tada su se pod sumnjom našli članovi obitelji Amele Seferović, 60-godišnjakinje koja je nazivana i kraljicom Roma. Navodno su na računima u Hrvatskoj sakrili šest milijuna eura također zarađenih na ilegalnoj trgovini metalnim otpadom.